Bilişim teknolojilerinin stratejik yönetim üzerindeki etkileri: Bir alan araştırması
Effects of information technology on strategic management: A field study
- Tez No: 277321
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde, bilginin çağdaş işletmeler için en önemli stratejik kaynak olduğu ifade edilmektedir. Zira geleceğe yönelik planlamaların yapılması ve işletmeyi saran çevrenin incelenmesinde bilgi temel faktördür. Bu Söz konusu planlama ve incelemenin yapılması, değerlendirilmesi gereken fırsatların kaçırılmaması, sakınılması gereken tehditler ve bunun çözümlendirilmesi açısından önem arz etmektedir. Günümüzde, bilişim sektöründe özellikle hızlı çözümlemeler, gelişmiş veri tabanları ve internet teknolojisi ortaya çıktıktan sonra, işletmelerde stratejik kararlarda bunların etkileri görülmektedir. Stratejik karar alırken bilişim teknolojisinden yararlanmak, üst yönetimin bu teknolojinin işletmeye katkısına kanaat getirmiş olmasına bağlıdır. Etkili stratejik kararların alınması bilgi çokluğuna değil, detay ve uygun bilgilere dayanır. Bu da işletmenin hedeflerine uygun bilişim teknolojisini elde etmek konusunda stratejik yönetimin ilgisini çeken en önemli sebeplerden biridir.Bu araştırmada, bilişim teknolojileri ve stratejik yönetim alanında literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca Irak Musul bölgesinde yarı formel mülakat tekniği kullanılarak bir araştırma yapılmıştır. Çalışmanın amacı ise bilişim teknolojisi olgusunun gelişme süreci ve işletmelerin üst kademelerinde alınan stratejik kararlar üzerindeki etkisini incelenmiştir. Ortaya çıkan sonuçlara göre, araştırmada ele alınan işletmelerin büyüme trendi içinde ve stratejik kararlarda bilişim teknolojilerinden yararlanmanın temel unsurlarından biri olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca işletmelerin henüz bilişim teknolojilerinin faaliyetlerini aktif ve uygun bir şekilde kullanmaya çalıştığı tespit edilmiştir.Anahtar Sözcükler1.Bilişim sistemleri2.Bilişim teknolojileri3.Strateji4.Stratejik planlama5.Stratejik yönetim
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is expressed that information is the most important strategic source for contemporary businesses. This is because information is the fundamental factor in planning for the future and examining the environment of the business. The performance of this planning and examination is of significance in terms of not missing opportunities to be taken advantage of threats that need to be avoided and their solution. Following the appearance of especially rapid solutions, developed databases and internet technology today in the information technology sector, their impact can be observed in the strategic decisions of businesses. When making a strategic decision, benefiting from information technology, depends on the opinion of the upper management that this technology contributes to the business. Making effective strategic decisions depends on detail and relevant information rather than the abundance of information. This is one of most important reasons drawing the attention of strategic management with regards to the matter of obtaining information technology suitable for the goals of the business.In this study, a literature review has been performed in information technology and strategic management. Furthermore, research has been performed in the Mosul region of Iraq through the semi formal interview technique. The purpose of the study is to examine the development process of the information technology phenomena and its influence on the strategic decisions made in the upper management of businesses. According to the obtained results, benefiting from information technology has appeared to be one of the basic elements of the growth trend of businesses discussed in the study and in strategic decisions. Furthermore, it has been determined that businesses are currently attempting to use information technology in an active and relevant manner.Key Words1.Information Technology Systems2.Information Technology3.Strategy4.Strategic Planning5.Strategic Management