1982 Anayasasına göre cumhurbaşkanının seçimi ve görevleri
Election and duties of the president according to the 1982 Constitution
- Tez No: 277328
- Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışmanın amacı; 1982 Anayasasında Cumhurbaşkanının seçimi ile ilgili düzenlemelerin değerlendirilmesidir. Bu konuyla ilgili olarak 2007 Anayasa değişikliğinin getirdiği yenilikler eski haliyle kıyaslanmış ve değişikliklerin beraberinde getirdiği tartışmalara yer verilmiştir. Bu bağlamda; Onbirinci Cumhurbaşkanı seçimi ile başlayan ve Türkiye'nin siyasal düzeninde önemli değişikliklerin yaşanmasıyla sonuçlanan süreç ve bu süreç sonrası yaşananlar; Anayasa Mahkemesinin verdiği ?367 Kararı? öncelikli olarak incelenmiştir. Ayrıca yasama, yürütme ve yargı organları arasında yaşanan gerginliklerin hukuksal boyutu ile Anayasa Hukukçularının üzerinde fikir birliğine varamadıkları noktalara, halk oylamasıyla yapılan 2007 Anayasa değişikliğinin getirdiği sistem tartışmalarına, son olarakta Cumhurbaşkanın görev ve yetkileri ile sorumluluğuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of the study is; evaluation of the arrangements about the election of President in 1982 Constitution. Around this subject, the changes in 2007 Constitutional amendment are compared with the former state and the discussions about the changes brought with it are given. In this context, the process, starting with the election of Eleventh President, which resulted in significant changes on Turkey?s political order and that happened after this process; primarily ?367 judgment? of the Supreme Court are examined. Additionally, legal dimensions of the tenseness? that happened between legislative, executive and juridicial agencies, the points that constitutional legists could not have consensus, the system discussions brought by 2007 constitutional change decided by plebiscite, and finally the duties, the authorities and responsibilities of the President, are mentioned