Jacques Lacan ve felsefesi
Jacques Lacan and his philosophy
- Tez No: 277332
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma; yirminci yüzyılın ünlü düşünürlerinden olan Jacques Lacan'ın, düşünce tarihindeki yerini belirlemek için kaleme alınmıştır. Lacan, bilinçdışı ve dil konusunda önemli düşünceler öne sürmüştür. Bunun yanında; Lacan, psikanalizi bilimsel bir temele oturtmak için çok uğraşmıştır. Lacan göre; psikanaliz, bilinçdışının bilimidir. Bilinçdışı ile dil arasında da bir ilişkinin olduğunu vurgulamıştır. Lacan; bilinçdışının, dil gibi yapılandığını savunmuştur. Yani; dil, bilinçdışının varolma koşuludur. Dil; aynı zamanda, öznenin ortaya çıkmasını da sağlar. Öznenin ortaya çıkmasında ?Ayna Evresi? önemlidir. ?Ayna Evresi?yle; özne, aynadaki kendi imgesini ?Ben? sanarak, sembolik düzene ilk adımını atar. ?Gerçek? ile ?simge? arasında bir bölünme söz konusudur. Lacan'a göre; ?Gerçek?, tam olarak ifade edilemez. Lacan düşüncesinde; semptom ile gösteren-gösterilen ilişkisi de önemlidir.Anahtar Sözcükler1.Bilinçdışı2.Dil3.Ayna Evresi4.Gerçek5.Semptom
Özet (Çeviri)
This thesis is written to define the place of Jacques Lacan in History of Philosophy. Lacan asserts very important ideas about language and unconscious. In addition, Lacan struggles to locate the Psychoanalysis as a science. According to Lacan; pschoanalysis is the science of unconscious. Also, there is a relation between unconscious and language. Lacan asserts that unconscious structured like a language. So, language is the condition of the existence of unconscious. At the same time, language makes the subject to exist. ?The Mirror Stage? is very important in the existence of subject. The subject enters to ?Symbolic Order? by supposing his image ?I? in the mirror. There is a separation between ?The Real? and ?The Signifier?. According to Lacan; ?The Real? is never explained. The relation between ?symptom? and ?Signifiant ? Signifier? is very important in thought of Lacan.Key Words1.Unconscious2.Language3.The Mirror Stage4.The Real5.Symptom