Eski Anadolu'da suçlar ve cezaları (Asur Ticaret Kolonileri Çağı ve Hititler Dönemi)
- Tez No: 277331
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Yaşantımızda önemli bir yer teşkil eden hukukun önemi büyüktür. Öyle ki topluluktaki bireyler arasındaki ilişkiler mevcut kanunlara da yansımıştır. Tezimizde konu ile ilgili makaleler, kitaplar, Hitit ve Mezopotamya kanunları dikkate alınarak Eski Anadolu'da Suçlar ve Cezaları incelenmiştir.Tezimizin giriş kısmında, Asurlu tüccarların Anadolu'ya gelişi, Hititlerin Anadolu'da büyük bir imparatorluk kurması, bu devletin yıkılışı ve ortaya çıkan şehir devletleri, Mezopotamya ve Hitit kanunları hakkında kısa bilgi vermeye çalıştık.Çalışmamızın birinci bölümünde, Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nda suçlar ve cezaları başlığı altında Aile hukukunda, Ticaret hukukunda ve Uluslararası hukukta suçlar ve cezaları verilmiştir.Hititlerde suçlar ve cezaları konusunu içeren ikinci bölümde ise yine aile hukukunda, ceza hukukunda ve Uluslararası hukukta suçlar ve cezaları kanun metinleri ve belgeler dikkate alınarak açıklanmaya çalışılmıştır.Son bölümde ise aile hukukunda, ceza hukukunda suçlar ve cezaları diğer kanunları Hitit kanunları ile karşılaştırılarak Hitit kanunlarının daha insancıl olduğu gösterilmiştir.Anahtar Sözcükler1- Asur2- Hitit3- Kanun4- Suç5- Ceza
Özet (Çeviri)
The emphasis of the laws taking part in our life is of capital importance in so much as the cumulative interrelationship among the individuals are highly reflected to the existing laws. In our thesis, the articles and books on crimes and their punishments in Ancient Anatolia are examined taking Hittite and Mesopotamian Laws into consideration.The introduction of our thesis covers the first tread of Assyrian merchants to Anatolian territories, the foundation of a great empire by Hittites, the decendance of this state, the subsequently emerged city states and finally a brief look through the Mesopotamian and Hittite Laws.In the first chapther of our study, the crimes and penalties that are valid in domestic, trading and transnational laws are put forward under the topic of ?The Crime and Punishments?.Through the second chapter which covers crimes and penalties in Hittites of the study, we aimed to account for the domestic, criminal and transnational laws taking the law texts and transcripts into consideration.In our last chapter finally, the main focus is to manifest (point out) that the Hittite law is more humanistic than the others, by the comparison of Hittite law with the altered laws within the scope of the crimes and penalties in domestic and criminal law.Key words1. Assiria / Assirian2. Hittite3. Law4. Crime5. Penalty