Ticari bankalarda kredi portföyü ve kredi riski yönetimi ? bankacılık sektöründe bir uygulama
Loan portfolio and credit risk management in commercial banks- an application in the banking sector
- Tez No: 277345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HASAN EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bankacılık risklerin yönetilmesi esası üzerine kurulmuştur. Güçlü risk yönetimi olan bankalar, taşıdıkları riskleri tek tek tespit ederek detaylı incelemekte, aldıkları risk ile kazançlarını karşılaştırmakta ve riski almaya değip değmeyeceğini değerlendirerek karar almaktadır. Her türlü riski doğru teşhis edin ve geliştirilmiş analitik yöntemlerle ölçümleyen bankalar olası muhtemel krizlerde kayıplarının ne olacağını daha önceden görmekte ve bu kayıpları en alt düzeye indirgemek için önceden önlemler almaktadır.Bankaların faaliyetleri diğer işletmelerden farklı olarak kendi kaynaklarına değil yabancı kaynaklara dayanmaktadır. Bankalar haricen sağladıkları kaynakları kredi olarak kullandırarak kredi riskini üstlenirler. Bankaların faaaliyetlerinin devamlılığı üstlendikleri kredi riskinin etkin şekilde yönetimine dayanır.Bu çalışma ile ticari bankalarda etkin kredi portföyü ve kredi riski yönetiminin esaslarının belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Banking is founded on risk management principles. The Banks with influence risk management determine the risks are taken one by one and study detailed, compare them with possible profits, and make a decision to be worthy of taking risk or not. That diagnose properly the every kind of risk and evaluate with advanced methods banks can realize their loses within possible financial crisises and make provisions.Bankins business funds are based on outsourcing as difference from other businesses. They take risk by supplying funds as creedits for market. Banking business permanency depends on effective risk management.With this study it is intented to determine effective loand portfolio management and credit risk management