Yabancı yatırımcıların İMKB'deki fiyat ve sürü güdüsü etkileri
The effects of foreign investors? price movements and herd behaviors on ISE
- Tez No: 277366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. METİN ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Dört ana konuda çerçevelendirilmiş olan çalışmamın birinci bölümünde tezin ana konusu olan ?yabancı yatırımcılar, sürü güdüsü ve pozitif geri dönüşüm stratejileri? ele alınmış olup; ikinci kısmında teze konu olan sürü güdüsü pozitif geri dönüşüm stratejileri hakkındaki akademik literatür aktarılmaya çalışılmış; üçüncü kısmında sürü güdüsünü incelemekte kullanılan ?Lakonishok, Shleifer ve Vishny? tarafından geliştirilen model tarif edilmiş ve modelde kullanılacak veri seti anlatılmışır. Dördüncü bölüme modelin uygulanması sonucu ortaya çıkan olası sonuçlar ve yabancı yatırımcıların İMKB'deki yatırım davranışları incelenmiştir.Sonuç olarak; yabancı yatırımcıların her zaman olmamakla beraber, belli şartlar altında sürü hareketlerini yarattığı, yabancı yatırımcıların İMKB'deki yatırımlarında pozitif geri dönüşüm (positive feedback trading) stratejisi uyguladıkları, yabancı yatırımcıların alım yaparak alım yönünde sinyal verip poziyon tutmamalarına rağmen İMKB'deki hisselerin değer oluşumuna etki ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study consists of four main topics, where the first chapter explains herding, foreign investors and pozitive feedback trading, the second chapter conveys the academic literature about herding, and pozitive feedback trading, in the third chapter the model, which is used to investigate herding and was developed by Lakonishok, Shleifer, and Vishny, was described and the data set used in the model was explained. In the fourth chapter, the results obtained by using the model and the foreign investors investing style in ISE were discussed.As a result, foreign investors, although not always, but under certain conditions herd, foreign investors apply positive feedback trading while investing in ISE, foreign investors give buy signal by buying stocks even though they do not take position, that affects the price formation in ISE.