Çukurova bölgesinde kullanılan en önemli herbisitlerden trifluralin'in farklı dozlarının önemli kültür bitkilerinden baklada (Vicia fabia) mitoz bölünmeye etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 27738
  2. Yazar: İLKE ERGİN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
36 ÖZET Bu araştırmada, Çukurova bölgesinde kullanılan önemli herbisitlerden Trifluralin'in, Bakla ( V. faba ) kök uçlarındaki mitoz bölünmeye etkisi üzerinde çalışılmıştır. Herbisitin kimyasal formülü a,a,a-Trifluoro-2,6-dinitro N.N-dipropyl- p-toluidine'dir. Bakla kök uçları herbisitin değişik konsantrasyonları {% 1- 0.1-0.01-0.001-0.0001) ile 6-18 ve 24 saat süre ile etkilendiril mislerdir. Kök ucu hücrelerinin incelenmesinde klasik Feulgen boyama tekniği kullanılmış ve ezme tekniği ile preparatlar hazırlanmıştır. Trifluralin uygulanan kök uçlarından elde edilen mitoz safhaları kontrol ile karşılaştırılmıştır. Herbisit belli düzeyde mitoz anormalliklerine neden olmuştur ve aynı zamanda mitoz indeksinde de azalmaya yol açmıştır. Mitoz bölünme safhalarında söz edildiği gibi değişik anormalliklere rastlanmıştır. Bunlar; metafaz ve anafaz anormallikleri, anafazda kırılmalar, nokta kromozom, ring oluşumu, anafazda ve telofazda geri kalmış kromozom, poliploidy, mikronüklei, kromozom yapışıklıkları, tek ve çift köprü oluşumu gibi durumlardır. Çalışmalar Trifluralin herbisitinin bakla bitkisinde kök ucu hücrelerinde mitoz bölünmeye belli düzeyde de olsa olumsuz bir etkisi bulunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY In this research, the effect of herbicide Trifluraiin Which is used in Çukurova region has been studied on root mitosis of Viciafaba Its chemical formula is a.a.a-Trifluoro-Z.ö-dinitro N.N-dipropyl-p- toiuidine. Root tips of Vicia faba were treated with a series of concentrations (% 1-0.1 -0.0 1-0.00 1-0.0001) for 6-18 and 24 hours. Examination of the root tips cells was done in permanent root tip squash preparations stained by Feulgen technique. It is compared with control, we observed that the herbicide caused abnormal mitosis and reduction in mitotic indei. The abnormalities in mitosis are the metaphase and anaphase abnormalities, breaks in anaphase, chromosome stickines, poliploidy, ring chromosome, anaphase bridges, micronuclei, laggings in anaphase and telophase. It shows that the herbicide Trifluraiin has a negative effect on root mitosis of Viciafaba