İlköğretim okulu birinci sınıf öğrencilerinin görsel algı düzeyleri ile yazım hatalarının incelenmesi
Students of primary school visual perception level and typing error research
- Tez No: 277389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim okulu birinci sınıf öğrencilerinin görsel algı düzeyleri belirlenerek çeşitli değişkenler (cinsiyet, anne-baba eğitim düzeyi, düzenli kitap okunma durumu, okul öncesi eğitim alıp almadığı, çocuğun okuma-yazma ile ilgili deneyimi, akademik başarı durumu) açısından değerlendirilmiştir. Aynı zamanda birinci sınıf öğrencilerinin yazım hataları incelenmiş ve öğrencilerin görsel algı düzeylerine göre hata dağılımları yorumlanmıştır. Tarama modeline göre tasarlanan çalışmanın evrenini, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Didim ilçe merkezinde, 2009?2010 eğitim-öğretim yılında resmi ve özel ilköğretim okullarında öğrenim gören 774 birinci sınıf öğrencisi oluştururken örneklem grubunda ise 185 birinci sınıf öğrencisi yer almıştır.Bu çalışmada birinci sınıf öğrencilerinin görsel algı düzeyleri ?Gelişimsel GörselAlgı Testi-2? (Developmental Test of Visual Perception-2) ile belirlenmiştir. ?Gelişimsel Görsel Algı Testi-2? (Developmental Test of Visual Perception-2) ülkemiz için standardizasyonu Duru (2008) tarafından yapılmış bir testtir. Öğrenciler ile ilgili kişisel bilgiler için Öğrenci Tanıma Formu, yazım hatalarını incelemek için ise 2008-2009 eğitim döneminde araştırmacı tarafından geliştirilen ve ön uygulaması yapılmış olan ?Yazım Hatalarını İnceleme Envanteri? kullanılmıştır.Veriler SPSS 13.0 istatistik programına uygun şekilde kodlanmıştır. Analizinde ise frekans ve yüzde dağılım tabloları, ilişkisiz örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Bonferroni Çoklu Karşılaştırma Testi ile Dunnet C Testi, Pearson Çarpım Momentler Korelâsyon Katsayısı 0,01 ve 0,05 anlamlılık düzeyi dikkate alınarak kullanılmıştır.İlköğretim okulu birinci sınıf öğrencilerinin görsel algı düzeylerinin ortalama seviyede olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet ve okuma yazma deneyimi değişkenleri ile görsel algı arasında anlamlı farklılık bulunmazken, anne ve baba eğitim düzeyi, okul öncesi dönemde kitap okunma durumu ve okul öncesi eğitim alma durumu açısından anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Öğrencilerin akademik başarılarına ise genel anlamda düşük düzeyde bir ilişkinin varlığı gözlenmiştir.Birinci sınıf öğrencilerinin en çok yaptıkları hatanın satır başında büyük harf kullanmamaları olduğu tespit edilmiştir. Bu hatayı yapan öğrencilerin ortalama görsel algı düzeyinde yoğunlaştıkları sonucuna varılmıştır. Bu hatanın haricinde en çok yapılan yazım hataları; büyük F, N, P, V, T harflerini kendilerinden sonra gelen küçük harflerle birleştirme ve harflerin yazımı sırasında el kaldırıldığı için yazımda kesintiler oluşması, bitişik eğik yazı harflerini yönlerine uygun ve doğru yazmama, büyük ve küçüğü yazım olarak birbirine benzeyen harflerin yanlış yazılması, bitişik eğik el yazısının dik yazılması ve kılavuz çizgileri dikkate almamaktadır. Öğrenciler aynı zamanda harflerin düzensiz yazılması(aynı harf farklı şekillerde yazılmıştır), harflerin gövde kısmının doğru yazılmaması, üst uzantılara dikkat edilmemesi, alt uzantılara dikkat edilmemesi, harfin bitiş çizgisinin yanlış olması, harfin başlangıç çizgisinin yanlış olması, yazıda harf boyutlarına dikkat edilmemesi, cümle ve kelimelerde harfler arası uygun boşluklar bırakılmaması, kelimeler arası boşluklara dikkat edilmemesi, kelime içinde harfler unutulmuş olması, cümle yazımında satır çizgilerine dikkat edilmemesi, sayfada satır başlangıçları farklı yerlerden yapılmaması ve noktalama işaretlerinin uygun şekilde kullanılmaması hatalarını yapmışlardır.Yazım hataları ile görsel algı düzeyleri incelenmiştir. Yazım hatalarını en çok yapan öğrencilerin ortalama görsel algı düzeyinde yoğunlaştıkları, en az hata yapan öğrencilerin ise genelde çok ileri görsel algı düzeyine sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research level of visual perception of first- class students has been assessed according to various factor (like gender, number of siblings, mother?s education level, father?s education level, reading book regularly, pre-school education, child?s literacy experiences). Along with these student?s typing errors was examined and it was commented with theirs level of visual perception. The study has been designed according to Screening Model. Universe of study consists of 774 first-year students, who are attending Primary Schools in Aydın, Didim in 2009-2010 academic years. Some of these schools are public schools and some of them are private schools. Sample of study consists of randomly chosen 185 first- class students.In this study level of visual perception of first-year students has been determined with Developmental Test of Visual Perception-2. Developmental Test of Visual Perception-2 is a test of visual perception, which was made by Duru (2008) for the standardization of our country. Student Recognition Form is used for student?s personal information. And ?Writing Skills Review Inventory?, which has been developed and made by researcher its preliminary application in 2008-2009 academic years, was used for examination of typing error.Datas were coded suitably with the statistical program SPSS 13.0. In its analysis, frequency and percentage distribution tables, independent samples t-test, one-way variance analysis (ANOVA), Bonferroni Multiple Comparison Test and Dunnet C were carried out considering Pearson Product Moment Correlation Coefficient at least 05 the level of significance.It is determined that level of visual perception of first-year students is in the average level. while it couldn?t find any significant difference between gender, number of siblings, literacy experience factors and visual perception, on the other hand according to parents? educational level, frequency of reading in pre-school period, pre-school education, gender of teacher, and speed of advance in process reading and writing has been found significant differences.As a result, it is determined that the most made mistakes of first class students is not to use capital letters at the beginning of the line. It is concluded that students who made this mistake was concentrating at the level of average visual perception. Except this error the most made typing errors are ; merging capital letters F,N,P,V,T with following lowercase and occurring some interruptions during writing letters because of holding hand, not be able to write adjacent cursive letters appropriate and correct, writing wrong big and small alike letters, writing vertical cursive writing and taking no notice of grid lines.Typing Errors were examined with the level of visual perception. It is determined that most of the students who make typing errors concentrate in the middle level of visual perception and students who make rare errors have generally a very high level of visual perception.