Öğretmen adayları ile ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin çocuk istismarı potansiyeli açısından incelenmesi
Research of teacher candidates and teachers works on primary school in terms of child abuse potential
  1. Tez No: 277390
  2. Yazar: SAYGIN TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİME SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, öğretmen adaylarının istismar ölçümlerinin yaş, cinsiyet, sınıf, kardeş sayısı vb. değişkenlere göre ve öğretmenlerinde yaş, cinsiyet, mesleki kıdem mezun oldukları fakülte vb. değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı fark gösterip göstermediğini incelemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla Zonguldak ili, Ereğli ilçe merkezinde bulunan 18 ilköğretim okulundaki 180 öğretmen ve Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Ereğli Eğitim Fakültesindeki çeşitli sınıflarda ve bölümlerde okuyan 229 öğretmen adayıyla tamamen gönüllülük esas alınarak çalışılmıştır.Araştırmada Çocuk İstismarı Potansiyeli Envanteri (ÇİPE) ile öğretmen adayları ve öğretmenler için olmak üzere iki ayrı Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Araştırma verilerinin istatistiksel çözümlemesi SPSS 16.0 ve MedCalc 9.3 programı kullanılarak yapılmış ve araştırmada hata payı .05 olarak alınmıştır.Araştırmada öğretmen adaylarının kardeş sayılarına, yaşamlarının büyük bir kısmını geçirdikleri yerleşim yerlerine ve ailelerinin sosyo-ekonomik düzeylerine göre istismar ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu; öğretmenler ile ilgili değişkenlere göre ise; öğretmenlerin istismar ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmen adayları ile öğretmenlerin İstismar, Yalan ve Rastgele Yanıt ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğretmen adaylarının İstismar ölçümlerinin öğretmenlerin İstismar ölçümlerinden yüksek olduğu, ancak Yalan ölçümleri ve Rastgele Yanıt ölçümlerinin ise öğretmenlerin Yalan ve Resgele Yanıt ölçümlerinden düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The pupose of this invetsigation is to understand if the abuse scores of candidate teachers shows significant differences according to variabilies like age, gender, class and number of siblings; and teachers? age, gender, professional seniority and the faculty they graduated from. For this purpose, studies were done with 180 teachers in 18 primary school in Zonguldak city, Ereğli county center and 229 teacher candidates studying in Faculty of Education of Zonguldak Karaelmas University on voluntary basis.During the investigation, Child Abuse Potential Envantory (CAP) and two different Individual Inquiry Form for teachers and teacher candidates were used.The statistical analysis of investigation data was made by using SPSS 16.0 and MedCalc 9.3 program and the significant level of the investigation was accepted as .05.It has been found that there are significant differences between abuse scores and teacher candidates? sibling numbers, the living places where they spend most of their lives and their families? socio- economic levels. According to the variables about teachers, it has been found that there is no significant differences between their variables and their abuse scores. Also a stasistically significant difference between teachers? and teacher candidates? Abuse, Lie and Random Response scales were found. It is confirmed that the abuse scales of teacher candidates are higher than teachers? but their Random Response scales are lower than teachers? Random Response scales.