İlköğretim 5. sınıf sosyal bilgiler dersinde buluş yoluyla öğrenmenin akademik başarıya etkisi
The effect of discovery learning on the academic success in the fifth class social studies course of the primary school
  1. Tez No: 277391
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK YAŞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde ?Ürettiklerimiz? ünitesini buluş yoluyla öğrenmenin öğrencilerin akademik başarılarına etkisini belirlemektir.Araştırma 2009-2010 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Zonguldak merkez Ahmet Erdoğan İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencilerinden rastgele seçilen 56 kişiye uygulanmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen modeli uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak akademik başarı testi kullanılmıştır.Deney ve kontrol gruplarına uygulama öncesi ön test yapılmış, 5-B sınıfı öğrencileri deney grubunu; 5-C sınıfı öğrencileri ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırma, 28 deney grubu öğrencisi ve 28 kontrol grubu öğrencisi ile yapılmıştır. Uygulama toplam 5 hafta sürmüştür.Araştırma sonucunda; akademik başarı açısından buluş yoluyla öğrenme yöntemi uygulanan deney grubu öğrencileri ile yapılandırmacı modele göre 2004 yılında hazırlanan yeni müfredat programının uygulandığı kontrol grubu öğrencileri arasında anlamlı bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of learning the unit of ?Our Productions? in the course of the social studies in the fifth class by the method of discovery on the academic success of the students.The study has been carried out on 56 students selected by random of the fifth class in Zonguldak Central Ahmet Erdoğan Primary School. In the study the method of experimental design with pre-test and post-test control groups is applied.A pre-test that lasted for 5 weeks is applied to the experiment and control groups with 28 students of the classroom 5-B composing the experiment group and 28 students of the classroom of 5-C making up the control group.Any significant difference in terms of academic success has not been observed between the experiment group students to whom the method of learning by discovery is applied and the control group students to whom is applied the new curriculum prepared according to the constructivist model in 2004.