İlköğretim 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin okula yabancılaşma düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An investigation into school alienation levels of 5th, 6th, 7th and 8th grade in terms of various variables
- Tez No: 277392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİME SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim öğrencilerinin okula yabancılaşma düzeyleri; yönetici ve öğretmen davranışları ve diğer bazı değişkenler (okul, sınıf düzeyi, cinsiyet, anne-baba eğitim düzeyi, anne-baba mesleği, ailenin aylık gelir düzeyi, öğrencinin hareketlerini kısıtlayan bir rahatsızlığa sahip olması ve öğrencinin bir işte çalışması ) açısından incelenmiştir.Araştırma 2009-2010 öğretim yılında Zonguldak ili Ereğli ilçesinde bulunan 5 merkez ilköğretim okulunda 5., 6., 7., ve 8. sınıflarda öğrenim gören 474'ü kız, 499'u erkek olmak üzere toplam 973 öğrenci üzerinde yürütülmüştür.Araştırmada öğrencilerin kişisel ve demografik özelliklerini belirlemek üzere Kişisel Bilgi Formu (KBF) ve okula yabancılaşma düzeylerini belirlemek üzere de Okula Yabancılaşma Ölçeği (OYÖ) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlemesi SPSS 16. 0, MedCalc 9.3 ve Minitab 15 programları kullanılarak yapılmış ve hata payı .05 olarak alınmıştır.Öğrencilerin okula yabancılaşma düzeylerinin cinsiyete; öğrenim gördükleri okula; sınıf düzeyine; bir işte çalışma durumuna; hareketlerini kısıtlayan bir rahatsızlığı olup olmamasına; anne- baba eğitim düzeylerine; anne- baba mesleğine; ailenin aylık gelir düzeyine; okul idarecilerinin, derse giren ve girmeyen öğretmenlerin, arkadaşlarının davranışlardan etkilenme düzeylerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur.Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında, alan çalışanlarına ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This sudy investigates levels of school alienation among primary pupils in terms of behaviours on the part of administrators,teachers as well as some other variables (such as sex,parental education level,class level,family socio-economic status,illness that hinders pupils to access proper education and working in after-school jobs)The study covers a total of 973 pupils, 474 girls and 499 boys,who receive education in the 5th,6th,7th and 8th grades at five different downtown primary education schools in the township of Ereğli, Zonguldak Province ,Turkey.The personal characteristics of the pupils were determined using Personal Information Forms (PIF) and their school alienation levels were determined by means of Aienation From School Scale (ASS).The statistical analysis of the data obtained was carried out using SPSS 16.0 and MedCalc 9.3 software,and the margin of error was taken as .05.It has been established that school alienation levels of pupils exhibit a statistically significant difference depending on their school, class level, whether or not they work in after-school jobs, whether or not they suffer from an illness that hinders their movement, parental education level, parental occupation, family income and the extent to which they are affected by behaviours of school administrators, teachers collectively whether they teach them or not and those of friends.In the light of the data collected,suggestions have been made for those in the relevant field and researchers.