Çocukların anne-babalarıyla ilişkide kabul veya red algıları, psikolojik uyumları ve akademik başarılarının incelenmesi
The investigation of acceptance and rejection perceptions of the children in their relationships with their parents, psychological adjustments and academic success
  1. Tez No: 277393
  2. Yazar: SELMA GENÇTOPRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİME SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma Ronald P. Rohner'in (1975) Ebeveyn Kabul-red kuramı üzerine temellendirilmiş olup, ilköğretim öğrencilerinin anne-babalarıyla ilişkide kabul veya red algıları, psikolojik uyumları ve akademik başarılarının bazı değişkenler açısından incelenmesini içermektedir. Araştırma 2009-2010 öğretim yılında Kdz. Ereğli ilçe merkezindeki 6 ilköğretim okulunda öğrenim gören 316 kız ve 319 erkek öğrenci üzerinde yürütülmüştür.Araştırmada Kişisel Bilgiler Formu (KBF), Çocuk/Ergen Ebeveyn Kabul Red Ölçeği (EKRÖ) ve Kişilik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ) kullanılmıştır. Ayrıca okul müdürlüklerinden öğrencilerin akademik not ortalamaları alınmıştır.Araştırma verilerinin istatistiksel çözümlemesi SPSS 16.0, Minitab 15 ve MedCalc 9.3 programları kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada hata payı .05 olarak alınmıştır.Araştırmada, anne ve babanın eğitim düzeyi yükseldikçe; çocuklar tarafından algılanan anne-baba kabulünün, psikolojik uyumlarının ve akademik başarılarının arttığı ortaya çıkmıştır. Anne-baba ile ilişkide algılanan kabulün, psikolojik uyuma olumlu etkisi olduğu ve akademik başarıyı arttırdığı saptanmıştır. Aynı zamanda psikolojik uyumun da akademik başarıyı önemli ölçüde etkilediği görülmüştür. Ebeveyn kabulü ve psikolojik uyum ile akademik başarı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This investigation wich was based on Ronald P. Rohner?s (1975) Parental Acceptance-Rejection Theory (PARQ), includes the examinations about the acceptance and rejection perceptions of the primary school students in their relationships with their parents, their psychological adjustments and academic success according to some variables. The investigation was carried out on 316 female and 319 male students in 6 primary schools in central district of Kdz. Ereğli in 2009-2010 Academic Year.In the investigation, Personal Information Form (PIF), Child/Adolescent-Parental Acceptance-Rejection Questionnaire (PARQ), Personality Assessment Questionnaire (PAQ) were used. Besides students? academic grade averages were taken from Schools? Headships.The statistical analysis of investigation datas were done by using SPSS16.0, Minitab 15 and MedCalc 9.3 programmes. In the research the margin of error was taken as .05.It appeared that as the education levels of the parents increase the perception of parent acceptance of the children, their psychological adjustment and academic success. It was determined that the acceptance of perceived in the relationship with parents had positive effects on psychological adjustment and increase academic succes. At the same time it was seen that also the psychological adjustment effected the academic succes in an important way. It was determined that there was a positive function between academic success, parental acceptance and psychological adjustment.