Vahit Bademci'nin paradigma değişikliği üzerine bir araştırma: 'Testler değil, ölçümler güvenilirdir'
A research into paradigm shift of Vahit Bademci: 'Scores are reliable, not tests'
- Tez No: 277394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİME SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Vahit Bademci'nin Paradigma Değişikliği Üzerine Bir Araştırma: Testler Değil, Ölçümler Güvenilirdir başlıklı bu çalışma, Türk eğitim ve biliminde ölçme ve araştırma yöntembilimine yönelik olarak bir bilim adamının, yani Bademci'nin (2001a; 2001b; 2002; 2004; 2005a; 2005b; 2005c; 2006a; 2006b; 2006c; 2007a; 2008; 2009; 2010) yaklaşık 60 yıl sonra gerçekleştirdiği paradigma değişikliği ya da çağdaş ve yeni paradigması üzerinedir. Bu araştırmayla, eğitim bilimleri alanında yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerinde görülen, güvenirlik kavramı ile ilgili mevcut ve eski paradigmanın etkisiyle süre gelen ciddi bilimsel hatalara dikkat çekilmiş, dolayısıyla hataların tekrarlarının da önüne geçilmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi; ?Eğitimde Program Geliştirme?, ?Eğitim Programları ve Öğretim?, ?Psikolojik Danışma ve Rehberlik (ya da Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık)?, ?Eğitim Yönetimi?, ?Eğitim Ekonomisi?, ?Eğitim Yönetimi ve Denetimi? ile ?Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi? bilim dallarında, 2000-2009 yılları arasında yapılmış olan 324 yüksek lisans ve 120 doktora tezi olmak üzere toplam 444 tez incelenmiştir.Tezler, güvenirlik kavramı kullanımındaki farklılıklar, ölçüm güvenirlik kestirim yöntemleri, ölçüm güvenirlik katsayıları ve güvenirlik çalışmalarında kullanılan örneklem büyüklükleri gibi çeşitli açılardan göz önüne alınarak, Bademci'nin (2007a) gerçekleştirdiği çağdaş ve yeni paradigmaya uygunlukları yönlerinden değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, incelenen tezlerin %21'inde yani her 5 tezin 1'inde güvenirlik çalışması yapılmadığı; tezlerin %79'unda paradigmatik kavram yanılgısının mevcut olduğu; %63'ünde rapor edilen güvenirlik katsayısının .80'den düşük olduğu; %76'sında örneklem büyüklüğünün 400'den az olduğu ve en çok kullanılan güvenirlik kestirim yönteminin de Cronbach alfa olduğu görülmüş ve bu bulgular tartışılarak, olası çözüm ve öneriler ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis titled as ?A Research into Paradigm Shift of Vahit Bademci: Scores are Reliable, not Tests? is a study into `paradigm shift? or in another words `new and modern paradigm? realised after nearly 60 years of the paradigm by a scientist, that is Bademci, (2001a; 2001b; 2002; 2004; 2005a; 2005b; 2005c; 2006a; 2006b; 2006c; 2007a; 2008; 2009; 2010) for the methodology of research and measurement in Turkish education and science. It is aimed with this research to point out critical scientific errors, which are ongoing due to the effect of existing (old) paradigm, related to reliability concept in Master and Doctoral theses prepared in the field of educational sciences, and therefore it is also aimed to prevent the repetition of those errors.In order to achieve this aim, 324 master theses and 120 doctoral theses, 444 theses in total, which were completed in the fields of ?Curriculum Development in Education?, ?Curriculum and Instruction?, ?Psychological Counselling and Guidance (or Guidance and Counseling)?, ?Educational Administration?, ?Educational Economics?, ?Educational Administration and Inspection? and ?Educational Administration, Supervision, Planning and Economics? in Ankara University, Gazi University and Hacettepe University during 2000-2009, are investigated in this research.The theses were evaluated in terms of their conformity to the new and modern paradigm suggested by Bademci (2007a), considering the different points of view such as differences in the use of reliability concept, estimation methods of score reliability, coefficients of score reliability, sample size used in reliability studies. According to the findings obtained at the end of the research, for 21%, that is one out of five, of the theses examined the reliability study was not carried out, 79% of the theses contained paradigmatic misconception, in 63% of the theses the reliability coefficient reported was lower than 0.80, in 76% of the theses the sample size was less than 400, it was also seen that the reliability estimation method used most was Cronbach alpha, and finally by discussing those findings the probable solutions and suggestions were proposed.