Tedarik zinciri yönetiminde, tedarikçi seçme ve değerlendirme sürecinde kullanılan kriterler ve Zonguldak Ereğli'de bir alan araştırması
Criterias on supplier selection and evaluation at supply chain management & a field research in Zonguldak Ereğli
  1. Tez No: 277396
  2. Yazar: TEVFİK OĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada imalatçı ve hizmet üretici işletme yöneticilerinin satın alma sürecinde, tedarikçi seçme ve değerlendirme yöntemlerini kullanma seviyeleri, seçme ve değerlendirme kriterlerine verdikleri önem ve tedarik sürecinde yaşadıkları problemlerin saptanması amaçlanmıştır. Tedarik zinciri, tedarik zinciri yönetimi, satın alma, tedarikçi seçimi ve tedarikçi seçim modellerinin teorik analizinden sonra Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi odasına kayıtlı 105 imalatçı ve hizmet üretici işletme yöneticileri örneklenmiştir. Hazırlanan anket formuyla, yöneticilere konuyla ilgili değişkenler ölçtürülmüştür. Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi odasına kayıtlı işletme yöneticileriyle yüz yüze yapılan anket çalışmasından elde edilen verilen SPSS adlı istatistik programı ile analiz edilmiştir. İstatistik yöntem olarak frekans analizi, ayırma analizi, tek yönlü varyans analizi ve T testi kullanılmıştır. Frekans analizi ile işletmelerin profilleri, kriterlere verdikleri önem seviyeleri ve tedarik sürecinde karşılaşılan sorunların sıklık dereceleri tespit edilmiştir. Ayırma analizi ile profesyonel yönetici ile firma sahibi arasında sorun tespit etme açısından farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tek yönlü varyans analizi ile eğitim seviyesi ile tedarikçi seçme ve değerlendirme sürecinin profesyonel anlamda kullanılması arasında doğrusal bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. T testi uygulanarak tecrübe seviyesi ve eğitim seviyesinin artmasıyla, seçme ve değerlendirme kriterlerine verilen önem seviyesininde arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the three main points, which are the level of using the ways of choosing and evaluating retailers, the importance given to criteria of choosing and evaluating retailers, and finding out the problems experienced during process of retailing performed by manufacturer and service providers while they are giving the decisions of purchasing are focused on. After the theoretical analyzes of retailing chain, management of retailing chain, purchasing, choosing retailers and models of choosing those retailers, the results or data of a survey performed face to face with 105 firms listed under the title of Blacksea Eregli Trade and Manufacturing Board are analyzed with the statistics program named SPSS. Frequency analysis, distribution analysis, single-directed variance analysis and T-tests are used as the statistical methods. By using frequency analysis, profiles of those firms, level of importance given to criteria, and frequency degrees of problems experienced during retailing process are searched and found out. By using the distribution analysis, it is found out that there are differences of problem exploration between firms? owners and professional managers. Single directed variance analysis is also used for determination of a linear correlation between education levels of firms? owners and process of using the choosing retailers and evaluating process. With using the T-test, it is proved that by increasing the levels of experience and education, the importance given to selection and evaluation criteria also increases.