Öğretmen adaylarının saldırganlık ve umutsuzluk düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Reseach of candidate teachers? aggression and hopelessness levels in terms of some factors
  1. Tez No: 277395
  2. Yazar: LEVENT BAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ALTAY MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının saldırganlık ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi sınamaktır. Bu amaç doğrultusunda, öğretmen adaylarının saldırganlık ve umutsuzluk düzeyleri cinsiyet, öğrenim görülen sınıf düzeyi, anne-babanın hayatta olup olmama durumu ile anne-baba birliktelik durumu ve öğretmen adaylarının algıladıkları sosyo-ekonomik düzey değişkenleri açısından incelenmiştir.İlişkisel tarama modelindeki bu araştırmanın çalışma grubunu, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesinde öğrenim görmekte olan Türkçe Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği bölümlerinden 521 kız ve 296 erkek öğretmen adayı oluşturmaktadır. Verilerin analizinde Bağımsız Grup t Testi, Spearman-Brown Korelasyon Katsayısı ve Tek Yönlü Varyans Analizi tekniklerinden yararlanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, öğretmen adaylarının saldırganlık ve umutsuzluk düzeyleri arasında düşük düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyete göre saldırganlıkta; fiziksel saldırganlık, öfke, düşmanlık, dolaylı saldırganlık ve genel saldırganlık düzeylerinde anlamlı bir fark bulunurken, umutsuzlukta gelecekle ilgili duygu ve beklentiler, motivasyon kaybı ve genel umutsuzluk düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmuştur.Sınıf düzeylerine göre saldırganlık incelendiğinde sadece, düşmanlık boyutunda anlamlı bir fark bulunmuş, genel umutsuzluk düzeylerinde ve alt boyutlarında anlamlı bir fark bulunamamıştır.Anne hayatta olup olmama durumuna göre sadece fiziksel saldırganlık boyutunda anlamlı bir farklılığa ulaşılmış, umutsuzlukta ise genel umutsuzluk düzeyi ile gelecekle ilgili duygu ve beklentiler alt boyutunda anlamlı bir fark bulunmuştur. Babanın hayatta olup olmama durumuna göre saldırganlık ve umutsuzluk düzeylerinin hiçbirisinde anlamlı bir farka ulaşılamamıştır. Anne baba birliktelik durumuna göre ise sadece genel umutsuzluk düzeyinde anlamlı bir farka ulaşılmış ve öğretmen adaylarının sosyo-ekonomik düzeylerine göre saldırganlık ve umutsuzluk düzeylerinde herhangi bir anlamlı farka ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the correlation between aggression and hopelessness levels of pre-service teachers. For this purpose, aggression and hopelessness levels of pre-service teachers was examined in terms of gender, current education grade levels, status whether their parents were alive or not, their parents? marital status, and the perceived socio-economic level of the pre-service teachers.The work group of this correlational scanning model study, consisted of 521 female and 296 male students studying in Teaching Turkish Language, Social Studies, and Primary Education of the Education Faculty of Zonguldak Karaelmas University. Independent-Samples t-test, Spearman-Brown Correlation Coefficient, One-Way Anova techniques were used to analyze the data.According to the results of the research, a minor and statistically significant relation was found between the pre-service teachers? common aggression and hopelessness levels. For aggression levels with respect to gender, there was a significant difference between ?physical aggressiveness?, ?anger?, ?antagonism?, ?indirect aggressiveness?, and ?common aggressiveness? levels; meanwhile at the hopelessness levels, there found to be a significant difference between ?their future feelings and expectations?, ?lack of motivation? and ?general despair?.With respect to pre-service teachers? school grade levels, a significant difference was found only in ?antagonism? sub-scale; however, no significant difference was found in common hopelessness levels.With respect to the mother?s being alive or not, a significant difference was found at the physical aggressiveness dimension, meanwhile, in terms of hopelessness, a considerable distinction was found within common hopelessness level and ?feelings and expectations about the future? sub-dimension. With respect to the father?s being alive or not, no significant difference was discovered in the aggression and hopelessness levels. While there was a significant difference only in the common hopelessness level with respect the parents? marital status; with respect to pre-service teachers? socio-economic conditions, no important distinction was found in terms of their aggression and hopelessness levels.