Üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında çalışan hemşirelerin personel güçlendirme algılamalarına ilişkin bir uygulama: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi örneği
A study on the perception of empowerment of the nurses working in tertiary health care: Zonguldak Karaelmas Universty
  1. Tez No: 277397
  2. Yazar: GAMZE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hızla değişen ve küreselleşen rekabet ortamında işletmelerin rekabette hız kazanması için insan kaynağından en iyi şekilde faydalanabilmesi, maksimum fayda sağlaması gerekir. Bunun için de işletmeler geleneksel yönetim tarzından ayrılarak çağdaş bir yönetim yaklaşımına diğer bir ifadeyle personel güçlendirmeye zorunluluk duymaktadır.Hizmet sektöründe faaliyette bulunan işletmeler açısından bakıldığında çalışanlardan maksimum fayda sağlanabilmesi için işgörenlerin örgüt içerisindeki yetki ve sorumluluğu artırılmalı, yönetime ve kararlara katılım hakkı tanınmalıdır. Çünkü istek ve ihtiyaçlarına cevap alamayan, ortaya çıkan sorunlarda yöneticinin sorunu çözmesini bekleyen personel ile karşı karşıya kalan müşterinin aldığı hizmetteki tatmin düzeyi azalmaktadır. Müşteri memnuniyeti sağlamak için yöneticiler işgörenleri işlerin gerçek sahibi olduklarına inandırmalı, ortaya çıkan sorunlar karşısında kendi karar ve iradeleri ile çözüm yolları aramaya teşvik etmelidir. Personel güçlendirme ancak bu şekilde oluşabilir. Ayrıca çalışanları güçlendirmek kararlara katılımın sağlanması, sorumluluk alma duygusunun gelişmesi, iş zenginleştirme ve motivasyon kavramını içine alarak personelin etkin ve verimli çalışmasına imkan vermektedir.Bu çalışmada da üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında personel güçlendirme uygulamalarını ölçmek için ZKÜ UAH'de görev yapan hemşirelere bir anket uygulanmıştır. Personel güçlendirmeyi etkilediği varsayılan fırsat, bilgi, destek, kaynak, iş aktiviteleri ve örgütsel aktiviteler adı altında oluşturulan 6 adet faktör ile güçlendirme uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a rapidly changing and globalizing rivalry milieu, it is necessary for business enterprises to benefit quite well from human resources in order to speed up in rivalry. So, business enterprises feel the necessity to leave the traditional management ways aside and follow a contemporary management approach, in other words empowerment.Considering the business enterprises that are active in the Service Sector, for gaining maximum benefit from the workmen, it is essential to increase the authority and responsibility of the workmen within the organization, and thus they will have the right to participate in the management and decisions. Because the satisfaction of the customer who is face to face with a staff, who cannot get an answer to his requests and needs and who waits for the manager to solve the problem when a problem arises, decreases. In order to provide customer satisfaction, managers must persuade the workmen that they are the real owners of the business and encourage them to look for solutions by their own decisions and will powers when a problem arises. Empowerment is then highly possible. Besides, empowerment, providing them to have a voice in the business and giving them various responsibilities, including the business enrichment and motivation, enables workmen work effectively and productively.In this study, a survey has been conducted on the nurses who work at ZKÜ Research and Practice Hospital to evaluate the application of empowerment in tertiary health care. Strengthening applications and six factors; opportunity, knowledge, support, resource, business activities and organizational activities that are assumed to affect empowerment, have been researched.