Emniyet çalışanlarında örgütsel stresin iş doyumu üzerine etkisinin incelenmesi: Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü'nde bir uygulama
Investigation of effects on the job satisfaction of the organizational stress about safety staffs: a practice on the safety staffs of Zonguldak Province Police Department
  1. Tez No: 277398
  2. Yazar: ERSİN DİNÇER ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışanların performanslarını arttırabilmek için örgütsel stres ve iş doyumu düzeylerinin incelenmesi, nelerin nasıl etki ettiğinin belirlenmesi örgütsel anlamda büyük önem arz eden bir konudur. Vücudun belirli bir durum karşısında verdiği istemsiz tepki olarak karşımıza çıkan stres, emniyet çalışanları açısından görev esnasında polis-vatandaş arasındaki davranış biçimlerini etkileyerek aşırı güç kullanımı, yetki ve nüfuzun kötüye kullanılması, hatta daha ileri boyutlarda polisleri intihara yöneltmesi gibi telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilmektedir. İş doyumu ise insanların işten kaynaklanan beklentilerini karşılama yani tatmin düzeyini ifade etmektedir. Emniyet hizmetlerinde iş doyumu düzeyinin yüksek olması polis-halk ilişkilerinin daha iyi olmasını, verilen hizmetlerin zamanında, eksiksiz yapılmasını ve daha güleryüzlü, verimli, yaptığı işten memnun çalışanların olmasını sağlayacaktır.Bu araştırmanın amacı, Türkiye çapında bir altyapı oluşturulmasına katkı sağlaması için emniyet çalışanlarında örgütsel stresin iş doyumu üzerine etkisini belirlemektir. Bu doğrultuda araştırmada kullanılan ölçekler ile örgütsel strese ve iş doyumuna neden olan faktörler incelenmiş ve demografik özelliklerle de karşılaştırılarak sebepler irdelenmiştir. Araştırma kapsamını Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan emniyet çalışanları oluşturmaktadır.Araştırma sonucunda strese neden olan faktörler yaş, cinsiyet, eğitim, medeni durum, unvan/rütbe, çalışılan hizmet alanı, mesleği seçme nedenleri, meslekte çalışma yılı olarak sıralanmıştır. Ayrıca regresyon ve korelasyon analizleri sonucunda emniyet çalışanlarında örgütsel stresin iş doyumunu olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a important subject in the organizational meaning that to investigate of the organizational stress and the job satisfaction levels, to determinate that there are effects whatever and how?, for to increase of the working performance. The stress appearing as unwilling reaction in the determined conditions of human bodies that it is to be formed in the noncompensation bad results, and it is affected that behaviour between police and citizen during working of police as force, power and using of bad authority, even as the police?s suicide tendency. The job satisfaction means that to be statisfied level about working. High performance on the job satisfaction of the safety service will provide that: The better relation between police and citizen, to make of full time and perfect working during just time, the more smiling faces, productive workings, the glad staffs about them jobs.The aim of this research is to determinate that effects on the job satisfaction of organizational stress about safety staffs for to contribute to constituting for substructure in Turkey. In this aim, it is investigated that measurements using in the investigation with factors because of organizational stress and the job satisfaction and furthermore, this subject is discussed as comparative with the demographing characteristics within. This investigation material is constituted with Zonguldak Province Safety Staffs.Consequently, the factors because of stress are lined up that as age, sex, education, marital status, title/rank, the working service line of division, the reasons of profession selection, the working years of profession. Furthermore, in result of regression and correlation analysises, it is determinated that these conditions are affected the organizational stress and the job satisfaction about safety staffs as negative.