Profile of PKK as a terrorist organization: Social network analysis of its websites
PKK terör örgütünün profili: Web sitelerinin sosyal ağ analizi
- Tez No: 277401
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT GÖKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Terörizm insanlık tarihinin en büyük tehlikelerinden biridir. Yirminci yüzyılın başlamasıyla, terörizm için yeni dönem başlamış oldu. Terörizm, uluslararası, kurumsallaşmıs, teknoljik olarak gelişmiş ve küresel hal almıştır. Bugünün terör örgütleri interneti çesitli amaçlar için kullanmaktadır. Teöorist aktiviteler ve propaganda amaçli kullanmak için internet temel kaynak olmuştur. Bu bağlamda, teröristler kulübünün bir üyesi olan PKK terör örgütü interneti ve web sitelerini kendi amaçlari için ve özellikle de propaganda amaçlo kullanmaktadır.Bu çalışma internetin terör örgütlerinin kendi amaçları için interneti istismar etmesi ve PKK terör örgütünü örnek olay olarak incelemektedir. İlk bölümlerde, konseptsel ve teorik çerçeve kapsamında genel olarak terörizm, İnternet ve propaganda açıklanmıştır. Daha sonra PKK terör örgütü ayrıntılı olarak incelenmiştir. PKK'nın propagandasını yapan 64 adet web sitesinin tespit edilmesi maksadıyla kartopu metodu kullanılmış ve müteakiben web siteleri içerik analizine tabi tutulmuştur. Terör amaçlı kullanılan PKK web sitelerinin haritasını çıkarmak maksadıyla sosyal ağ analizi metod olarak kullanılmıştır. Ayrıca, teröristlerin interneti kullanmalarının engellenmesi maksadıyla uzmanlar ile mülakat yapılmıştır.Bu bağlamda, PKK'ya müzahir web siteleri tanımlanmış ve en etkili ve merkezi olan web siteleri ile PKK'nın İnternet ağının içerisinde aracılık görevi yapan web siteleri ortaya cıkarılmıştır. Bunlara ilave olarak, teröristlerin interneti istismar etmelerini önlemek amacıyla tavsiyelerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
Terrorism has been a permanent trouble in human history. It is obvious that with twenty first century, new age of terrorism has started. Terrorism is transnational, institutionalized, technologically advanced, and global. Today?s terrorist organizations are using Internet for different purposes. The Internet has become the new and main source of communication in terms of disseminating propaganda for terrorist activities. In this context, PKK terrorist organization, as part of terrorist community, is exploiting the Internet for its purposes and broadcasting propaganda through its websites.This study is focused on the exploitation of Internet by terrorist organizations for their activities and to examine PKK terrorist organization, as a case study. First, conceptual and theoretical framework were given in starting chapters. Terrorism, Internet and propaganda terms were studied. Later, PKK terrorist organization was analyzed in detailed. To indentify pro-PKK websites, snowball-sampling methodology were used. In this respect, 64 websites were determined. After determining the websites brief content analysis were applied to the websites. As a main focus of the study, social network analysis was used to cover and identify the linkages of these websites along with their contexts affiliated with terrorist purposes. In addition to social network analysis, interview was made to find out the solutions to overcome terrorist networks in terms of terrorist use of Internet.In this context, most effective websites were demonstrated. Within this regard, pro-PKK websites that are more effective in terms of conducting propaganda and websites that are located at the center of the terrorist network, as a hub, and have more brokerage position than the others in the whole Internet based pro-PKK web system were clarified. In addition, some solutions were proposed in terms of Internet usage of terrorist organizations.