İç güvenlik istihbaratında saydamlık ? etkililik ilişkisi
Homeland security intelligence: Relation between transparency and effectiveness
  1. Tez No: 277402
  2. Yazar: FATİH BEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
İç güvenlik istihbaratının temel amacı, bireyin, toplumun ve devletin güvenliğinin sağlanması amacıyla istihbarat faaliyetleri yürütmektir. İç güvenlik istihbaratı, her şeyden önce içte faaliyet gösteren güvenlik çalışmasıdır. Dolayısıyla dış ülkelerde ve düşmana karşı faaliyet gösteren diğer istihbarat türlerinden tamamıyla farklıdır. Bu çalışmada da, iç güvenlik istihbaratının demokratik toplumlarda nasıl yürütülmesi gerektiği tartışılarak, iç güvenlik istihbaratında saydamlığın arttırılması, gizli ve saydam alanların yeniden tasnif edilmesi ve kontrol edilebilir gizliliğin oluşturulması ile etkililiğin / başarının arttırılabileceği savı iç güvenlik politikasına etki eden aktörlerin görüşleri ile sınanmıştır. Özet olarak iç güvenlik istihbaratının kişi hak ve özgürlükleri karşısında bir tehdit mi yoksa o değerler açısından bir güvence mi olduğu mülakat yapılan şahısların görüşleri ve örnek olaylar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of internal security intelligence is to manage the activities of intelligence in order to maintain security of individual, society and the state. Above all, the internal security intelligence is a security provided within the borders of a country. Therefore, it is separated from the other kinds of intelligence which is operated in the territories of foreign countries against enemies. In this study, having been discussed how internal security intelligence will be carried out, the aim is to evaluate the argument that effectiveness and success could be increased in internal security by enhancing transparency and establishing a controlled secrecy through a literature review and the opinions of actor who have influence on internal security intelligence. As summary, within the framework of different perspectives of people and sample evidences, it is discussed whether internal security intelligence is a threat to human rights and freedoms or a guarantee for these values.