Mesleki kuruluşlar ve sivil toplum ilişkisi: TŞOF örneği
The relation of proficiency associations and civil society: TŞOF case
- Tez No: 277409
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'de meslek odalarına üye olmak, odası olan mesleklerin mensuplarına yasalarla zorunlu tutulmaktadır. Bu durumda kişisel bir özgürlük olan sivil toplum kuruluşu üyeliği, yasalar gereğince kişisel özgürlük alanından çıkmaktadır. Bu dayatma, sivil toplumun temel mantığıyla bağdaşmayan bir uygulamadır.Bu çalışmada mesleki kuruluşların, gelişmiş toplumlardaki emsalleri ile aynı standartları yakalamaları için neler yapmaları gerektiği konusunda fikirler ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın temel amacı ?zorunlu üyelik? sisteminin sivil toplumun gelişimi adına fayda veya zararlarını ortaya koymaktır.Bu tez çalışması için veri toplama amacıyla nitel alan araştırması yapılmıştır. Araştırma kapsamında Ankara ve İzmir illerinde toplam 27 kişiye yarı yapılandırılmış sorular yöneltilmiştir. Araştırma kapsamında görüşülen kişiler, meslek kuruluşu üyeleri, mesleki kuruluş çalışanları, mesleki kuruluş yöneticileri ve kamu görevlilerinden oluşmaktadır.Yapılan araştırmada, mesleki kuruluş üyelerinin mevcut sistemi kendileri adına faydasız olarak algıladıkları görülmüştür. Üyelerin bu görüşlerine karşın yöneticiler mevcut sistemi üyelerin lehine çalışan bir sistem olarak tanımlamışlardır. Üyeler ile yöneticilerin görüşlerinin birbirleri ile çeliştiği gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda, mesleki kuruluşların mevcut yapısının Türkiye'de sivil toplumun gelişmesi yönünde olumlu referans oluşturmadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, it is obligatory by laws to become a member of profession associations for those whose proficiency has an association. As a result of this, being a member of an association, which must be decided by free will, has been taken out of the area of civil liberty by laws. This imposition is contrary to the basic perception of civil society in application.In this study, what the profession associations in Turkey need to do to catch the standarts of the developed countries, has been tried to be explained. The basic purpose of this thesis is to explain either the advantages or the disadvantages of the obligatory membership system in terms of the development of civil society.In order to gather data for this thesis study, a qualitative field research has been made. Within this research, nine semi-structured questions has been asked to a total of 27 people in Ankara and İzmir. This research group consists of the members, the employees and the member of the board of profession associations and state officials.In the research, it has been observed that the members of profession association has negatively perceived the existing system for themselves. In spite of the negative of perceptions of the members, board members has defined the existing system as an advantage to the members. It has been observed that there are conflicts between the ideas of the members and the members of the board. As a result of this research it has been stated that the existing system of the profession associations is not a positive reference for the development of the civil society in Turkey.