Kadın odaklı STK'ların kadın istihdamı ve girişimciliği ile ilişkisi: Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu illeri örnekleri
The relation of women oriented NGO's on women employment and entrepreneurship: Case of Mediterranean and Southeast Anatolia provinces
- Tez No: 454493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KEF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, İşletme, Public Administration, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sanayi devrimiyle kadınlar geleneksel rollerinden sıyrılarak istihdam edilmeye ve sosyal haklar edinmeye başlamışlardır. Zaman içerisinde gelişen liberal politikalar ve küreselleşmenin etkisiyle kadınlar, sosyal haklar alanında ve ekonomik alanda giderek güçlenmişlerdir. Gelişen örgütlü sivil toplum yapısı ve kadın odaklı sivil toplum kuruluşları (STK) ile kadınların girişimci olarak kendilerine ait bir işletmelerinin olması ya da mesleki eğitim sonucu istihdam edilmeleri kadın hakları ve ülke ekonomisi açısından önemlidir. Türkiye'de de kadının istihdamı ve girişimciliğine yönelik faaliyet gösteren kadın odaklı sivil toplum kuruluşları bulunmaktadır. Bu çalışma, kadının istihdamına ve girişimciliğine yönelik faaliyet gösteren kadın odaklı sivil toplum kuruluşları üzerine yoğunlaşmıştır. Türkiye'nin Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde önceden belirlenen 5 ilde (Mersin, Adana, Adıyaman, Gaziantep ve Şanlıurfa) faaliyet gösteren kadın odaklı STK'ların yöneticileri ve de bu STK'lar yoluyla mesleki yeterlilik kazanmış veya kendi işini kurmuş girişimci kadınlarla (kursiyerlerle) yapılan görüşmeler ışığında kadın odaklı STK'ların kadın istihdamı ve girişimciliği ile ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada bulguların tamamı nitel olarak değerlendirilmiştir. Kadın odaklı STK'ların faaliyetleri, kurumsallıkları, engelleri ve mevcut durumları incelenerek, kadın girişimciliğine ve kadın istihdamına olan katkıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak; kadın odaklı STK'ların yapmış oldukları faaliyetlerin kadın girişimciliğini ve istihdamını desteklediği belirlenmiştir. Ayrıca ataerkil düşünce yapısının ve eğitim eksikliğinin kadının çalışma yaşamının önündeki en büyük engel olduğu, STK'ların kurumsal yapılarında ve yönetim algısında bulunan eksiklikler yüzünden de istenilen düzeyde verimli olamadığı tespit edilen bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
With the industrial revolution, women have begun to be employed and to gain social rights by getting free from their traditional roles. Women have become more and more empowered in the social rights and economic area with the effect of liberal policies and globalization that have developed over time. Women that have their own businesses as entrepreneurs or to be employed as the result of vocational training with developing the structure of organized society and women-oriented non-governmental organizations (NGO's) are important in terms of women's rights and country's economy. In Turkey, there are also women-oriented non-governmental organizations that operate on the employment and entrepreneurship of women. This study focused on women-oriented non-governmental organizations working on women's' employment and entrepreneurship. The relation of women-oriented non-governmental organizations to the entrepreneurship of women and employment was tried to be determined at the light of negotiations made with entrepreneurial women (trainees) who have acquired professional qualification or established their own business through these NGO's and NGO's executives that are operating in 5 pre-determined cities (Mersin, Adana, Adiyaman, Gaziantep and Şanliurfa) located in the Mediterranean and Southeastern Anatolia regions of Turkey. All of the findings were evaluated qualitatively in the survey. By examining the activities, institutionalisms, obstacles and present conditions of women-oriented NGOs, contributions to women's entrepreneurship and women's employment have been studied to determine. As a result; it has been determined that women-oriented activities support women's entrepreneurship and employment. It is also a finding that the structure of patriarchal thinking and lack of education are the biggest obstacles to women's working life, and that NGO's are not as productive at the desired level due to the lack of institutional structures and management perceptions.