Krizler sürecinde ülkemiz ekonomisinde banka ve finans kuruluşlarının rolü
The role of banks and financial institutions in the country economy crisis
- Tez No: 277424
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜBEYİR TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Genelde küreselleşme ve özelde, 1980'lerden beri gündemde olan finansal serbestleşme, sermayenin küresel düzeyde kısıtlamasız ve serbestçe hareket etmesini gerektirmektedir. Ancak bu durum, bazı ülkelerde finansal istikrarsızlıkların yayılmasına da yol açmaktadır. 1980'li yıllardan günümüze tüm dünyada bankacılık krizlerinde büyük artışlar görülmektedir. Bu krizlerin ekonomiye maliyeti oldukça yüksek olmakta, kimi zaman GSYİH'nın yüzde 60'larına kadar çıkmaktadır. Türkiye'de de Kasım 2000'de önce bankacılık sektöründe başlayan likidite krizi hemen ardından Şubat 2001'de döviz krizine dönüşerek ekonomiye çok büyük maliyet yüklemiştir.Son yıllarda uluslararası ekonomik ve finansal faaliyetlerin çeşitlenmesi, teknoloji ve iletişim alanlarında önemli gelişmelerin yaşanması sonucunda finansman ihtiyacı artmış ve bankacılık sistemi daha önem kazanır hale gelmiştir. Bankaların en önemli işlevleri arasında yer alan finansal aracılık, fonların etkin ve kesintisiz olarak çeşitli piyasalar arasında dolaşımına olanak sağlamaktadır. Bu ve buna benzer özellikleri, bankaları gerek uluslararası gerekse ulusal piyasalarda vazgeçilmez kılmaktadır. Ekonomide öteden beri var olan sorunlara bir de ekonomik krizlerin eklenmesiyle, yakın geçmişte bankacılık sektörü oldukça kırılgan hale gelmişti. Ancak ekonomik istikrarın sağlanmaya başlaması ve bankaların yeniden yapılandırılmalarına ilişkin gerekli yasal düzenlemelerin büyük bir kararlılıkla uygulanması sonucunda, bankacılık sektörü kısa sürede toparlanmış ve finansal açıdan daha güçlü hale gelmiştir.Ekonomik kriz süreci, ülke ekonomileri için tehlikeli ve istikrarsız bir dönem anlamına gelmesine rağmen, ekonomik yapıda bir dönüm noktası olarak da ifade edilmektedir. Ülkelerin ekonomik göstergelerinin birinde veya hepsinde ortaya çıkabilecek dengesizlikler, hem tehlike hem de fırsat yaratacak krizlere davetiye çıkarmaktadır. Ekonomik krizler çok değişik şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Ekonomik, siyasal, teknolojik, sosyo-kültürel, küreselleşme ve rekabet alanında, dünyada yaşanan hızlı değişimler krizlerin ortaya çıkmasına elverişli bir ortam hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization in general and financial liberalization since 1980?s require free movement of capital. However this causes sometimes financial instability in some countries. Since 1980s banking crises have increased all over the world. The costs of these crises to the economies are very high, and sometimes reache 60 percent of GDP. In Turkey, liquidity crisis which begun in banking sector in November 2000 turned to be a currency crisis in February 2001 and was very costly to the Turkish economy.In recent years, the diversification of international economic and financial activities, important developments in the fields of technology and communication needs to live as a result of increased financing and banking system has become more important wins. Banks are among the most important functions of financial intermediation, funds in an efficient and seamless movement between the various markets allows. This and similar properties, banks, both international and national markets makes it indispensable. The problems in the economy have long been the addition of an economic crisis, the banking sector in recent years had become very fragile. However, to begin to provide economic stability and to the restructuring of banks as a result of the implementation of a determination of the necessary legal arrangements in the banking sector recovered quickly and has become financially stronger.Process of economic crisis means a dangerous and instable period for country economies but it is also regarded as a turning point for the economic structure. Imbalances that may appear in one or all economic indicators of the countries cause crises that would create both dangers and opportunities. Economic, political, technological, socio-cultural globalization and rapid changes in the field competition all over world provide a suitable environment for the emergence of crises.