Hiperparazit Verticillium lecanii ( Zimmerman ) Viegas ile buğday kahverengi pası ( Puccinia recondita f.sp.tritici.)'nın biyolojik mücadele olanaklarının araştırılması
- Tez No: 27743
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Buğday kahverengi pası Puccinia recondita f. sp. tritici uredosporları ile hiperparazit Vertticillium lecanii arasındaki konukçu patojen ilişkileri araştırılmıştır. Bu amaçla V. lecanii 'nin katı ortamda koloni çapı gelişimi, sıvı kültürde spor üretim miktarı ve in vitro ve in vivo koşullarında uredospor çimlenmesini engelleyici etkisi incelenmiştir. V. lecanii 'nin Czapeck-Dox, PDA, Malt Ekstrakt katı ortamlarında koloni gelişimi 10, 15, 20, 25, 30° C sıcaklıklarda gözlenmiştir. Alınan değerlere göre 14 gün boyunca ortalama gelişme en iyi 25°C'de olmuştur. Koloni gelişimi 30°C'de 8. ve 9. günlerde tamamen durmuştur. PDA'da geliştirilen kültürlerden disk alınarak, Malt Ekstrakt ve Czapeck-Dox sıvı kültür ortamlarında bir hafta süreyle inkube edilmiştir. En fazla spor üretim miktarı Czapeck-Dox sıvı ortamında 3. günden itibaren 109 spor/ml olarak tespit edilmiştir. Kontrollü koşullarda ve petri kaplarında pas ile infekteli buğday bitkisinin yapraklarına V. lecanii 'nin 105, 105 107 konidiospor/ml olmak üzere 3 değişik spor konsantrasyonu 20, 25, 30°C sıcaklıklar da uygulanarak infeksiyon yoğunluğu saptanmıştır. Sıcaklığın 20° C ve konsantrasyonun 105 olduğu durumda V. lecanii 'nin uredospor püstüllerindeki infeksiyon oranı düşük fakat 25° C de 107 spor/ml konsantrasyonda ise %100 olmuştur. Bu konsantrasyonda hiperparazit uredospor püstüllerini beyaz bir misel tabakası ile tamamen kaplamıştır. Hiperparazit salgıladığı enzimlerle hücre duvarını erittiği ve uredospor içine girdiği görülmüş ve penetrasyon esnasında appressoryum şeklinde şişkinlikler oluşturmuştur.in vivo koşullarında değişik sıcaklıklarda buğday bitkileri üzerinde püstül oluşumunu engellemek için, V. lecanii 'nin değişik spor konsantrasyonları, uredospor inokulasyonundan önce, uredosporlarla birlikte ve uredospor uygulandıktan sonra bitkiye püskürtülmüştür. Buğday bitkilerinde, hiperparazit uredosporlarla birlikte uygulandığında 25°C'de 105 spor konsantrasyonunda 109 püstül/yaprak ile en fazla, uredospor inokulasyonundan önce uygulandığında ise 20°C'de ve 107 spor konsantrasyonunda 1 püstül/yaprak ile en az olduğu gözlenmiştir. In vitro koşullarında hiperparazit V. lecanii 'nin, uredospor çimlenmesini engelleyici etkisini araştırmak için değişik sıcaklıklarda yine 3 uygulama yapılmıştır. V. lecanii konidileri uredosporlardan önce, uredosporlarla birlikte ve uredosporlardan sonra uygulanmış ve buna göre hiperparazitin uredosporlardan önce uygulanması. 24 saat sonra uredosporların en fazla %49'u çimlenmiştir. Kontrolde ise uredosporların çimlenmesi %95 olmuştur. Bu durumda V. lecanii uredosporların çimlenmesini %46 oranında engellemiştir. Hiperparazitin sporları daha çok uredosporların bulunduğu bölgede toplandığı saptanmış ve uredosporların yuvarlaklığını kaybettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY Host- pathogen interactions between uredospores of wheat brown rust Puccinia recondita f.sp. tritici and the hyperparasite Verticillium lecanii were studied. The diameter of V. lecanii colonies grown in solid media, spore formation in liquid culture and the precentive effect of inhibition of on germination of uredospores i n vitro and i n vivo were tested. The growth of V. lecanii colonies were investigated in solid Czapeck-Dox, PDA, and Malt Extrakt media at temparatures of 10, 15, 20, 25, 30° C. The best growth was obtained at 25° C after 14 day. The growth of V. lecanii colonies stopped complitely at 30° C after eight days of incubation Discs taken from cultures growing in PDA were incubated Malt Extrakt and Czapeck-Dox liquid culture media for one week. The highest amount of spore formation was determined in Czapeck-Dox after 3 days valueing 109 spore/ml. The infection rate of P. recond/ta uredospores by V. lecanii was studied at three different hyperparasite concentration (105, 1 05 and 107 )and three temparatures (20, 25, 30° C ) on wheat brown rust infected leaves under controlled conditions. At 20° C the concentration of V. lecanii spores on uredospores was low 105 spore/ml. However, at 25° C all uredospore pustules were infected and covered by, a white V. lecanif mycelium. 107spor/ml concentration of V. lecanii at 25° C was as high as 100%. It was observed that the hyperparasite melted the cell wall with enzyms, which were segregated by hyperparasite and then entered into uredospores. During penetration an appressorium like structure was discovered on uredospores. To study the effect of different V. lecanii concentration on P. recond/ta pustules formation on wheat leaves in vivo different concentration and application were used. The V. lecanii spores were applicated before, at the same time on following the P. recond/ta uredospore inoculation of the wheat leaves. When the hyperparasite was applicated at the same time as the uredospore 1 05 spore/ml and 109 pustules were counted at 25° C. In opposite 1 07 spores/ml were outnumbered and only a single pustule was found on the leaves at 20° C.54 The effect of V. lecanii on germination of uredospores was tested by 3 different application methods and different temparatures i n vitro. V, lecanii conidies were applicated before, at same day, with together uredospores and following the incubation of uredospores. According to this applications 24 hours later 49% of uredospores germinated. The germinating of uredospores were 95% in control. For that reasen germinating of uredospore were inhibited 46% by V. lecanii. The hyperparasite spores grow better near uredospores and the uredospores lost typical spherical shape due to the infection of V. lecanii