Adana ili ilçe ve köylerinde etlik piliç (broiler) kümeslerinin yapısal yönden mevcut özellikleri ile gelişme durumlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 27744
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Tavukçulukta amaç en. yüksek ve ekonomik verimi elde etmektedir. Bu da verim düzeyleri yüksek hayvanların elde edilmesi ve beslenmenin yanında hayvanların barındırılacağı kümesler ile sağlanmaktadır. Bu nedenle kümesler kurulacağı bölgenin iklim özelliklerine ve teknik kriterlere uygun olarak planlanmalı ve bu planlama ilkelerine uygun olarak yapılmaya çalışılmalıdır. Kümeslerin bölgenin iklim koşullarına uygun olarak planlanması için, konu ile ilgili bölgesel araştırmalar yapılmalı ve bölge iklim koşullarına uygun barınak planlarının geliştirilmesi çalışmalarına devam edilmelidir. Bu araştırma Adana bölgesindeki tavukçuluk işletmelerinin yapısal yönden mevcut özelliklerini belirlemek ve bu yapısal özelliklerin ne oranda plan ve projeye dayalı, uygun şekilde inşaa edilmiş olup olmadığının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak Adana bölgesinde iklim özellikleri ve topografik koşulların bir birine yakın olduğu ilçe ve bu ilçelere bağlı köylerdeki etlik piliç üretimi yapan 54 kümes incelenmiştir. Etlik piliç üretimi yapan tavukçuluk işletmelerinin arazi büyüklüklerine, sermaye değerlerine ve tarımsal gelirlerine ilişkin önceden yapılmış istatistiksel bilgilerin olmayışı nedeniyle etüd yapılacak işletmelerinseçiminde olasılıklı örneklere yönteme uygulanamamıştır. Ancak yapılan araştırma sonucunda elde edilen sonuçlar aşağıda Özetlenmiştir. 1- Bölgede etüt edilen kümeslerin % 100 'nde derin altlıklı yetiştirme sistemi yapılmaktadır. 2- Etüt edilen kümeslerde yer seçimine etkili yol, su, elektrik ve arazinin topografik durumu gibi elemanlar genelde dikkate alınmamıştır. Planlama tekniğine uygun olarak doğu-batı yönünde yerleştirilen kümeslerin oranı % 66'dan, % 85.19'a yükselmiştir 3- Etüt edilen etlik piliç kümeslerinin % 78. 51 'nde kapasite 6000 veya daha az iken, bu oran % 50.26 düşmüş, % 26. 9 'da kapasite 8000 veya daha fazla iken bu oran % 40.74'e yükselerek, kümesler daha büyük kapasiteli olarak inşa edilmeye başlanılmıştır. 4- Temizlik ve sağlık açısından etüt edilen kümeslerin % 72 'sinde taban döşeme malzemesi olarak grobeton kullanılmışken bu oran % 74, 07 'ye çıkmıştır. Dezenfekten ve yalıtım açısından kümeslerin % 68 'inde iç ve dışdan sıvalı iken, % 38. 9 'a düşüş göstermiş fakat içten ve dıştan sıvalı kümeslerde eklendiği zaman bu oran % 66. 7 'ye yükselmektedir. Etüt edilen kümeslerin tamamında temel malzemesi olarak beton kullanılmıştır. 5- Etüt edilen kümeslerin üç tanesi dışında diğerleri tek katlı olarak yapılmış ve duvar malzemesi olarak % 100 'nde önerildiği şekilde briket kullanılmıştır.6- Etüt edilen kümeslerin % 82'nde çift eğimli çatı, çatı örtü malzemesi olarak ise kümeslerin % 22 'sinde eternit kullanırken, bu oran % 87.04'nde çift eğimli çatı, çatı örtü malzemesi olarak ise % 50 'sinde eternit kulanımı şeklinde artmıştır. 7- Kümeslerde kışın soğuktan yazın yüksek sıcaklıklardan korunmak ve havalandırmanın etkinlik kazanması amacıyla çatıda yalıtım yapılması gerekir. Etüt edilen kümeslerin % 54'nde yalıtım yapılmışken, bu oran % 72.22'ye yükselmiş ve yalıtım malzemesi olarak % 31.38'nde çam yünü kullanılmıştır. 8- Etüt edilen kümeslerin % 14 'de havalandırma bacaları teknik ilkelere uygun olarak planlanmışken, bu oran % 79. 63 'e çıkmış, havalandırma ise % 81.48 kümeste yeterli bulunmuştur. 9- Kümeslerde aydınlatma yönünden % 28' inde pencere alanları toplanın taban alanına oranı % 12. 50 'den fazla iken, bu oranın kümeslerin % 79.63'nde % 12. 50 'den fazla olduğu belirlenmiştir. 10- Etüt edilen kümeslerin çoğunluğunda kapıların yeri, boyutları ve açılış yönleri teknik kriterlere uygundur. 11- Etüt edilen kümeslerde yemlik ve suluk adedi ve yeterli yemlik uzunluğu kümes kapasitesine uygun olacak yeterli şekilde sağlanmıştır.12- Etüt edilen kümeslerin tamamında yem deposu bulunmakta ve bu buralarda hijyenik koşulların sağlanmasına özen gösterilmeye çalışmaktadır. işletmelerin hepsinde gübrelik idare ve bakım binaları mevcuttur. Ayrıca işletmelerin % 11.11'nde (6 adet) kesimhane ve soğuk hava deposu bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
105 SUMMARY The aim in poultry is gaining the highest and economic efficiency which is to obtained animals, feeding, as well as the broils housing. For this reason the shelters must be planned appropriate the characteristics of the regions climate and the certain technical criticals and it must be tried to build exactly according to this planning. In order to make a houses-planing appropriate to climatic conditions, regional researches must be made and studies of developing these plans must be worked out. This research was made in order to final out the structural characteristics of present poultry in the region of Adana and to determine in which degree these structural characteristics are based on certain plans and projects, and further in order to show the development of poultry houses. According to the aim of the research countries of similar climatic and topographic conditions were chosen and 54 broils chicken producing houses were examined in villages belonging to these countries. As statictical data concerning the wideness of territory, capital values and agricultural incomes of the poultry-managements do not exist, it was not possible to apply the probability example method when choosing the managements, that were obtained by the help of these studies are summarised as follows.106 1- In all of the poultry houses that were examined in the region the breeding system of deep litter systems is kept. 2- Factors such as roods, water, electricity and topogrophical conditions the territory had not been considered at the locolization of the poultries that were studied. The rate of the poultry houses that were settled in east-west direction following the planning techniques has grown from 66 % to 85.19 %. 3- In 73.91 % of the examined poultry houses, which were showing a capacity of 6000 and less, there was a loss in efficiency of 59.26 %, 26.09 % had a capacity of 8000 and more, and the efficiency grew to 40.74 %. As result the poultry houses began to be built at higher capacity. 4- In 72 % of the poultry houses that were examined from the point of hygiene and health concrete was used as floor-pavement material, later this percentage grew to 74.07 %. From the point of infection and isolation 68 % of all the poultry houses were plastered from the in-and the outside and the percentage fell to 38.90 %, but when the poultry houses that are plastered from the in-and outside were added this rate grew to 66.70 % In all of the examined poultry houses cement was used as floor-material.107 5- All poultry houses except for three, had a single storey and the material used for the walls were bricket in all of the cases. 6- In 82 % of the examined poultry houses double inclined roofs were observed, and in 22 % of the cases eternit was used as roof-covering material. These rates grew to 87.04 and 50 percents 7- Because of cold weather in winter, hot tempepatures in summer in order to have and effective ventilation, the roofs must be isolated. While in 54 % of the studied poultry isolation was obtained, this percentage grew to 72.22 % and the use of pine-wool as isolation-material was grew to 31.48 %. 8- In 14 % of the examined poultry houses the ventilation shofts had been planned according to technical principles. This rate grew to 79.63 % and ventilation was found to be sufficient in 81.48 % of the poultry houses. 9- Regarding the point of illuminotion, in 28 % the proportion between total window space and floor space was more than 12.50 %, while in 79.63 %, this proportion was higher than 12.50 %. 10- In most of the examined poltry houses the place, dimension and opening direction of the doors mostly follow technical principles.108 11- The amount and length of fedder and water pots was sufficient regarding the poultry houses capacity. 12- In all of the examined poultry houses fodder stores are to be found and hygienic conditions are tried to be obtained. There are also dunghills, management-building to be found in all of the managements in addition, 11.11 % of the managements slaughter-rooms and cold-air-stores were present.