Ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinin coğrafya öğrenme beceri düzeyleri
Secondary education ninth grade students? skill levels of geographical learning
  1. Tez No: 277434
  2. Yazar: İSA SOYDABİRCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR NECATİ ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, coğrafya becerileri açıklanarak ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinin bu becerileri öğrenme düzeylerini belirlemektir. Araştırma kapsamında; harita becerileri, gözlem becerileri, arazi çalışma becerileri, coğrafi sorgulama becerileri, tablo, grafik ve diyagram hazırlama ve yorumlama becerileri, zamanı algılama becerileri, kanıt kullanma becerileri ve değişim ve sürekliliği algılama becerileri coğrafya öğrenme becerileri olarak ele alınmıştır. Araştırmada, varolan durumu belirlemek için tarama modeli benimsenmiş, veri toplama aracı olarak 40 soruluk başarı testi uygulanmıştır. Ölçme aracı her bir beceriyi ölçen bir soru şeklinde geliştirilmiştir. Başarı testi, Niğde il merkezinde bulunan Niğde Anadolu Lisesi'nde 50 öğrenci ve Niğde Cumhuriyet Lisesi'nde 50 öğrenci olmak üzere 2009?2010 eğitim öğretim yılı sonunda 9. sınıfta öğrenim gören toplam 100 öğrenciye uygulanmıştır. Uygulama, 2009?2010 eğitim öğretim yılında tüm coğrafya konuları işlendikten sonra gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde, frekans ve yüzde alma teknikleri kullanılmış, iki grubun puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t?Testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, 9. sınıf öğrencilerinin coğrafya öğrenme beceri düzeylerinin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin harita becerilerini orta düzeyde öğrendiği, gözlem becerilerini, coğrafi sorgulama becerilerini, tablo, grafik ve diyagram hazırlama ve yorumlama becerilerini, zamanı algılama becerilerini kanıt kullanma becerilerini ve değişim ve sürekliliği algılama becerilerini öğrenme düzeyinin ise yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uygulama yapılan okul türlerindeki farklılık, Anadolu Lisesi ve Düz Lise karşılaştırılmasına da fırsat tanımış ve coğrafya öğrenme beceri düzeylerinin Niğde Anadolu Lisesi öğrencilerinde Niğde Cumhuriyet Lisesi öğrencilerinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Coğrafya becerileri içerisinde yer alan arazi çalışma becerisi, öğrenciler hiç arazi çalışmasına katılmadığı için ölçülememiştir. Dolayısıyla 9. sınıf öğrencileri üzerinde arazi çalışma becerisi gerçekleşmemiştir. Coğrafya öğreniminde arazi çalışmalarının önemi büyüktür. Bu becerinin öğrencilere kazandırılması adına ders öğretmenlerine büyük görev düşmektedir. Coğrafya derslerinde, coğrafya becerilerinin geliştirilmesine yönelik öğretim yöntem ve tekniklerin kullanılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to explain the geographical skills of secondary education 9th grade students and determine their levels for learning these skills. Within the frame of the research; map skills, observation skills, fieldwork skills, geographical inquiry skills, chart, graphic and diagram preparation and interpretation skills, time perception skills, the use of evidence skills, perception of change and duration skills are considered as geographical skills.During the research, in order to determine the existing status, a scanning model was adopted and a 40-question achievement test was applied as data collection tool. The achievement test was applied at the end of the 2009-2010 school year to 100 ninth-grade students in total; 50 of them were in Niğde Anatolian High School and 50 of them were in Niğde Cumhuriyet High School that are located in Niğde city center. The application took place in 2009-2010 school year, after all the geography topics were completed.For solving research subproblems, frequency and percentage techniques were used and for comparing the results of each group, independent group t test was applied. According to the research results, 9th grade students? skill levels of geography learning are inadequate. It was understood that students acquired intermediate map skills but their learning levels of chart, graphic and diagram preparation and interpretation skills, time perception skills, perception of change and duration skills were inadequate. The variety of school types gave the opportunity to compare Anatolian High School and General High School and it was determined that geography learning skills of Niğde Anatolian High School Students are higher than Niğde Cumhuriyet High School.As the students were not able to attend any fieldworks, the fieldwork skills within the geography skills could not be measured. Therefore, the fieldwork skill did not occur for 9th grade students. In geography learning, fieldwork has a major importance. Course teachers have an important role in acquiring this skill. In geography courses, teaching methods and techniques should be applied for developing geographical skills.