Türkiye'de memurların yargılanması ve 4483 Sayılı Kanun
Trial of the official employees in Turkey and the Legislation Number 4483
  1. Tez No: 277438
  2. Yazar: KAZIM YAYLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERNUR GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Yıllarca uygulanan Memurin Muhakematı Hakkında Kanunu Muvakkat'in yürütmenin yargının işine karıştığı ve kuvvetler ayrılığı ilkesinin zedelendiği eleştirilerini gündemden kaldırmak amacıyla yapılan 04.12.1999 tarihli ve 4483 sayılı ?Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunda uygulamadaki sorunları giderecek nitelikte bir kanun değildir. Yeni kanun değişiklik getirmiş olmakla beraber bu getirdiği değişiklikler sağlıklı ve güvenilir değildir. Yeni kanunun getirdiği en önemli değişiklerden bir tanesi sistemi değiştirmiş olmasıdır. Karma sistemden izin sistemine geçilmiştir. Bu suretle hazırlık soruşturmasını yapma yetkisi idarenin görev ve yetki alanından çıkartılmış genel yetkili savcılıklara devredilmiştir. Kural bu olmakla birlikte savcının bir görev suçu işlediği iddia edilen memur veya kamu görevlisi hakkında hazırlık soruşturmasına başlaması idarenin iznine tabi kılınmıştır. Bu amaçla idareye bu izni vermeden önce konu ile ilgili olarak hazırlık soruşturmasına benzer bir araştırma yapma görevi yüklenmiştir. Ancak dönemin cumhurbaşkanı Sezer tarafından tekrar görüşülmek üzere meclise gönderilerek veto edilen halen TBMM'nin ilgili komisyonlarında kanun tasarısı olarak bekletilen 4696 sayılı kanun izin yetkisi konusunda idareye takdir hakkı günümüz şartlarından çok uzak bir sistem öngörmektedir. Yeni kanun kapsamına giren kişilerin tanımını yapmış ve memurların dışında diğer kamu görevlileri adı altında farklı bir kavram ortaya konulmuştur.Sonuç olarak bu ve benzeri çeşitli nedenlerle bu çalışma çerçevesinde 4483 sayılı kanunun varlığına gerek olmadığını ve özel bir kanuna gerek olmadan genel yetkili yargı kuruluşları tarafından hiçbir şarta bağlanmadan gerçekleştirilecek ceza kovuşturması işlemlerinin daha sağlıklı neticeler vereceğini ve gerek insan hakları gerekse ceza muhakemesi ilkeleri ile daha fazla uyum içerisinde bulunacağını ifade edebiliriz.Yine 4696 sayılı kanun tasarısını bu haliyle değerlendirirsek,4483 Sayılı Kanunun yürürlükten kaldırılması bir zorunluluk halini almıştır. Bu yapılmadığı takdirde yolsuzlukların önüne geçmek bir yana yürütmenin yargı karşısında eylemlerinin denetimi açsından demokratik ,hukuk devlet anlayışına ters düşeceği ve ülkemizin aydınlık geleceği için hep bir tartışma konusu olacağı kanaatindeyim.
Özet (Çeviri)
Another law with legislation number 4483, ?The adjudication of the government officers and other civil servants? has been enacted in December 4, 1999. ın order to put an end to the critics mentioning that the application of MMK has resulted the intervention of executive power to the judiciary and also harmed the principle of separation of powers. The new law has made several changes, but most of them are neither suitable nor reliable. Moreover they cause a lot of problems related to the application procedure. The new law has altered the system and passed from the mixed system to the permission system. This is one of the most important alterations. By this way, the administrative authority is no longer authorised to carry out the preliminary inquiry. This authorisation transferred to the generally authorised public prosecutors. Although the principle is like this, the public prosecutor should ask the permission of the administrative authority before carrying out the preliminary inquiry. Thus the administrative authority is under the burden of an inspection obligation just like the preliminary inquiry, before allowing the prosecutor. But the legislation number 4696, has left the permission matter to the administrative authorities discretion, which can be desvribed outworn. The new code defines the included person and constitutes a different concept from government officers, under the name of other civil servant.For crimes carrying heavy punishments, legislative authority had amended legislation number 3628 allowed prosecutors to carry out preliminary inquiry. But for light crimes, legislator did not show the same trust and thus resulted a conflict. Moreover, leaving the judgement to competent authorities by legislation number 4696 is unbelievable. As a result, we established that there is no need legislation number 4483. general rules and judicial competent authorities will be sufficient. And by this way, both human rights and the basic principles of criminal law will be in accord with the results. For all these reasons legislation number 4483 and 4696 have to be abolished immediately. Otherwise, we can not struggle with the ireegularities and can not stop them.