Devlet üniversitelerindeki kamu görevlilerinin görevleri nedeniyle işledikleri suçlardan dolayı soruşturulmaları
The criminal investigation of public personnel, in state universities, because of their crimes from their duties
  1. Tez No: 235551
  2. Yazar: BURHANETTİN İSTANBULLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye'de yerleşmiş bulunan bürokratik devlet yapısının sonucu olarak; gerek merkez teşkilatında, gerekse yerel yönetim kuruluşlarında çalışan, yönetici ve diğer personel ceza yargılaması açısından memur olmayan diğer vatandaşlara göre özellikli ve ayrıcalıklı haklara sahiptirler. Bu kişilerin görevleri esnasında ve görevleri nedeniyle işledikleri suçlardan ceza hukuku anlamında yargılanabilmesi için yasal mevzuat dairesinde çeşitli düzenlemeler yapılmış ve özel usuller getirilerek bu kişilerin yargılanması zorlaştırılarak, bir tür yargı bağışıklığı sağlanmıştır. Devlet teşkilatında, hizmet bakımından yerinden yönetim kuruluşları içerisinde yer alan devlet üniversitelerinde çalışan akademik ve idari personel de görevleri sırasında ve görevleri nedeniyle işlemiş oldukları suçlardan dolayı bu yargı bağışıklığından yararlanmaktadırlar. Bu kişilerin ceza hukuku anlamında yargılanması için uygulanması gereken süreç temel olarak; 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ve bu kanuna dayalı olarak çıkarılan Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliğinde düzenlenmiştir.Bu çalışmada yasal mevzuata göre devlet üniversitelerinde görevli akademik ve idari personelin görevleri nedeni ile işledikleri suçlardan dolayı ceza hukuku anlamında yargılanabilmesi için izlenecek usul ve esaslar yasal mevzuat hükümleri ve mahkeme kararları doğrultusunda belirlenmiş ve örneklerle açıklanmıştır. Çalışma genel nitelikte olup, temel kaynak olarak yargı kararları ve yasal mevzuat kullanılmıştır. Çalışma ile Türkiye'deki Devlet Üniversitelerinde görevli olan ilk ve son soruşturmaya karar vermeye yetkili merciiler ile soruşturulanların haklarının ve yükümlülüklerinin açık ve net bir şekilde ortaya konulması, bu sürecin hak kaybına neden olmadan tamamlanmasının sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the bureaucratic structure of the state established in Turkey, administrators and other staff who are working in both central organizations and local authorities have favored and privileged rights in terms of criminal procedure when compared to other citizens who are not officers. Certain arrangements have been made in the legislation so that these people can be judged for crimes they commit while they are working in terms of criminal procedure, and special procedures have been carried out in order to make it more difficult to judge these people, which has provided them with a kind of judicial immunity. In the state organization, academic and administrative staff who work in state universities which are considered as decentralization organizations in terms of service also benefit from this judicial immunity for crimes that they commit while they are working. The process required so that these people can be judged in terms of criminal law has been arranged in the Higher Education Law with the number 2547 and in the Disciplinary Regulations of Administrators, Instructors and Officers of Higher Education Institutions.In this study, the methods and principles to be followed in order for the academic and administrative staff working in state universities to be judged for crimes they commit because of their duties in terms of criminal procedure have been determined according to legislation decrees and court decisions, and explained through examples. The study is general, and court decisions and legislations have been used as basic sources. The purpose of the study is to state clearly the rights and duties of competent authorities who work in State Universities in Turkey and who have the authorization to decide first and last investigation and to enable this process to be completed without loss of rights.