Egzersizin metabolik sendrom risk faktörlerine etkisi
The effects of training on metabolic syndrome risk factors
- Tez No: 277442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı: Aktif olarak spor yapmayan sedanter bireylerde 8 haftalık yürüyüş ve koşu egzersizleri yaparak, egzersizlere başlamadan önce kan ölçümleri ve diğer ölçümler alınarak ve 8 haftalık egzersizler sonucunda yine tüm ölçümler alınarak bireylerde görülen metabolik sendrom risk faktörlerinin değişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Metabolik sendrom risk faktörlerinden trigliserid oranı, kolestrol oranı, kan şekerinin yüksekliği, tansiyon yüksekliği ve bel çevresi genişliği gibi parametrelerin sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.Araştırma için: Farklı meslek gruplarından oluşan 25-43 yaş arası, düzenli spor yapmayan 13 kişi alındı. Katılımcıların boy, kilo, bel çevresi genişliği, aerobik kapasite ve anaerobik kapasite ölçümleri, tansiyon ölçümleri, kan değerleri (biyokimya,hemogram) ve egzersiz sonrası nabızları ölçüldü.Haftada 3 gün olmak üzere ilk 2 hafta normal tempolu saatte 3-4 km bulan yürüyüşler yapıldı. 3.ve 4.haftalarda tempo artırılarak 5 km bulan yürüyüşler yapıldı. 5.ve 6. haftalarda yürüyüş mesafesi ve temposu arttırılarak 6 km çıkarıldı. 7.ve 8.haftalar boyunca yürüyüş egzersizinin yanında hafif tempolu grup koşularda yapıldı. 8 haftalık çalışmalar sonucunda ilk ölçümler tekrar alınarak 1.ve 2.ölçümler karşılaştırıldı. Yapılan çalışmada verilerin analizi için Wilcoxon Signed Ranks Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study: It was aimed to analyse the changes of metabolic syndrome risk factors that are seen among sedentary individuals, who don?t do sport in an active way. This was achieved by making them exercise by running and walking for 8 weeks, by measuring the blood pressure and some other measurements both at he beginning and at the end of 8 weeks. It was also aimed to compare the results of parameters such as; triacylglyceride ratio, cholesterol ratio, the level of blood sugar, the height of blood pressure and the width of lumbar region.For the research: 13 people, whose ages were between 25-43 and who don?t exercise regularly, were participated. Their heights, weights, lumbar region?s widths, aerobic and anaerobic capacities, blood pressures, blood values (biochemistry, hemogram), and the pulses after exercise were measured.The first two weeks, and 3 days per week, walks, which were at a normal tempo and which were about 3-4 km per hour, were had. In the 3rd and 4th weeks, the intensity was increased and the walks were about 5 km per hour. In the 5th and 6th weeks, both time and the distance of walks were increased and walks which were about 6 km were had in. 7th and 8th weeks, apart from the walks, there was group-running with a low intensity. As a result of 8-weeks studies, the first and the last measurements were compared. Within that study, Z-Test was used for the data analysis, and Wilcoxon Signed Ranks Test was used to compare the values.