Afyon yöresinde yetiştirilmeye uygun (F.) turşuculuk hıyar çeşitlerinin saptanması
- Tez No: 27745
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
- 41 - ÖZET Bu çalışma, 1992 üretim sezonunda Afyon bölgesi Kuraartaş köyü tarlalarında Royal Sluis firması tarafından, firmanın ülkemizde ekimi yapılan Levina, Donya, Anuşka turşuluk hıyar çeşitleri ve 16 adet yeni çeşidin verim ve kalite özelliklerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Denemede ülkemizde önemli bir ekim alanı bulan Levina Fi hibrit hıyar çeşidi ve yaygınlaşan Donya ve Anuşka Fi hibrit çeşitleri, yeni geliştiren 16 Fi hibrit' çeşitle beraber tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak mukayese edilmiştir. Denemede belirtilen çeşitlerin döllenmesini ger çekleştirmek amacıyla 4 sırada bir polinatör (tozlayıcı baba) bitkiler kullanılmıştır. İki günde bir hasat yapılmış, her hasatta meyveler kalite gruplarına ayrılmış ve her kalite grubunun adet ağırlıkları ölçülmüştür. Daha sonra her hasatta her parselde ve kalite grubunda 10 'ar tane örnekler alınarak çap ve boyları ölçülmüştür. Meyve boyu/meyve çapı - şekil indeksi çıkarılmış ve sonuçta; En yüksek verimi 7, 8, 10, 15, 11, 16, 6, 9, 2, 4, 1 numaralı çeşitler vermiştir. Bölge koşullarında en iyi sonucu 7 ve 8 numaralı çeşitler vermiştir. Bu çeşitlerde bitkiler gelişimiyle verim ve kalitede doğrusal bir orantı saptanmıştır. Denemede yer alan turşuluk hıyar çeşitlerinde meyve çapları üzerinde önemli bir fark gözlenmemiştir.42 - Bununla beraber 12, 13, 14, 15 numaralı çeşitlerde indeks oranında 3 sabit değerinden aşırı yüksek değerler saptanmış tır. Belirlenen üstün performanslı Fi hibrit hıyar çeşitlerinden bölge koşullarında tekrarlanan denemelerle performansları kesin olarak saptanabilecektir.
Özet (Çeviri)
- 43- SUMMARY This experiment was designed to assos the yield and quality of varieties cws Leuina Fi, Donya Fi, Anuska Fi commercial varieties and 16 new developed varieties. New pickling cucumber varieties and leuina Fi, Donya Fi, Anuska Fi Hybrit varieties were tested at Kumartaş Village in Afyon as randomized block design with there replications Harvests were made once in every two days and fruits were seperated into quality groups according to their lenght and diameter. At each harvest. 10 fruits were taken randomly from each plot and each quality groups, and their lenght and diameter were measured. Lenght / diameter values as fruits shape index were calculated. As a results, best performing varieties were 7, 8, 10, 15, 11, 16, 6, 9, 4 numbered varieties and Donya Fi, Anuska Fi, and leuina Fi commercial varieties. Varieties numbered 7 and 8 gave the best yield and quality parameters wider. Afyon region conditions. In these varieties plant vigor was found to be linearly correlated withyield and fruit quality paramaters. Differences between the fruit diameters of the tested varieties werent very significant but 12', 13, 14, 15 numbered varieties had higher index values than the other varieties and the constant value 3. Finaly it was concluded that-the new developing pickling cocumbers especialy number 7, 8 gave desirable results under Afyon conditions..0. YÜKSEKÖ?RETİM KÜRUL'f i GMfflANTASYÛN İ£HBA