Doğu Anadolu bölgesi arıcılığı sorunları ve çözüm yolları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 27752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN DOĞAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu araştırma Doğu Anadolu Bölgesi arıcılığıma genel yapısı,, sorunları ve çözüm yollarının belirlenmesi amacı ile plânlanmış ve yürütülmüş olup bölgenin 7 ilindeki 103 özel ve 3 kamu işletmesinden elde edilen veriler materyal olarak kullanılmıştır. v Veriler kayıt tutma ve anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Seçilen işletmeler ve işletme çaplarının bölge arıcılığını karakterize edebilecek büyüklük Ve özellikte olmalarına özen gösterilmiştir. Araştırmaya alman işletmelerde toplam anlı kovan sayısı 8676 modern kovan, 896 ilkel kovan olmak üzere 9572 olarak belirlenmiştir. Böylece bölgedeki kovanların % 90»6*sı modern kovandan, % 0.09'u ise ilkel kovandan oluşmaktadır. Bölgede ortalama bal verimi 24 kg/kovan dolayında bulunmuştur. İşletmelerin kıvan sayıları bakımından dağılımı, % 42.55; 1-20 kovan; % 27.65; 20-50 kovan; % 19.14*0 50-100 kovan ve % 10.63' U 100 ve daha çok kovandan oluşmaktadır. Bölge arıcılarının mesleklerinin dağılımı % 34 arıcı, % 18.4 diğer meslek grubu, fo 16.5 çiftçi, % 12.52 esnaf, % 7.7 memur, fo 5.8 öğretmen ve % 4*7 emekli şeklinde bulunmuştur. Arıcılıkla uğraşan kesimin yaşlara göre dağılımı ise % 24.3 arıcı 36-45 yaşŞ % 23 o3 arıcı 46-55 yaş; % 20. 4 arıcı 56 ve daha yukarı yaş, fo 19.4 arıcı 26-35 yaş ve % 17 arıcı 25 ve dana küçük yaş grubundan oluşmak tadır. Üreticilerin % 92.2 'si okur yazar olduğu ve bunların arıcılık konusundaki deneyim kazanmada uyguladıkları yöntemlerin dağılımı % 51o45'inin çevren etkisi ile, % 34.95'inin kurslara katılarak, % 9.7'si diğer şekilde deneyim sahibi olarak ve % 3<>8'i ise iletişim araçları ile deneyim sahibi olmuştur. Balların pazarlanması açısından dağılım ise % 39.8'i bireysel pazarlama fo 32'si bölgesel pazarlama, % 21.3,ü kooperatifler aracılığı ile ve % 0.6'sı ise bölge dışına pazarlama şeklinde bulunmuştur. Arı hastalık ve zararlıları konusunda ise arıcıların % 98finde hastalı ve zararlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SüMH&HT This research was made to determine the ba e -keeping secuation, problems and their solutions of Eastern Anatolia. The data obtained from 103 private and 3 government oomparies in 7 provinces, The data gathered as recording and quest io nary methods» The oomparies selected according to their characteristics as a representative of the region. ~ The number of total modern hives with bees were 8676, the primitive ones were 896, the total was 9572. The percentage of modern hives was 90. 6$ primitive ones was 0.09%in the region. The mean honey production was 24 kg/hives. The distribution of comparies according to the number of hives was: 42.55 % of them has 1-20 hives; 27.65 % of them 20-50 hives, 19.14 % of them 50-100 hives, 10.63 # of them 100 or more hives. The profession of bee keepers was*" proffesional bee keeper 34 %* the other professions IB. 4 %% farmers 16. 5 %, tradesman 12.52 %, civil servants 7.7 %, teachers 5.8 % and retired 4.7 %. The distrubution of bee-keepers according to their age was. 36-45 years old 24.3 %% 46-55 years old 23.3 %% 56 years 'old or more 20,4 %% 26-35 years old 19»4 #» 25 years old or under 17 %. The percentage of bee-keepers who is literate was 92.2 58, 51*45 # of them stated bee-keepingby the effect of the surroundings, 34«95 % of them by trying, 3*8 %, of them with aid of communication. The marketing distrubution was: individual marketing 39.8 %, regional marketing 32 %, marketing by cooperatives 21.3 %t marketing out of region 0.6 %. The percentage of bee-hives which had pests and diseases was 98 %.