Sürdürülebilir rekabet üstünlüğünün sağlanabilmesi için yeni yönetim tekniklerinin önemi ve sigorta sektöründe bir araştırma
The importance of new management technics to provide for sustainable competitive advantage and a case study in insurance sector
- Tez No: 277605
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, İşletme, Economics, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İşletmeler sahip olduğu varlıklarını ve yeteneklerini kullanarak faaliyetleriniyerine getirmekte ve pazarda rekabet etmektedirler. Her işletmede birbirine benzervarlıklar ve yetenekler bulunabilmektedir. Bazı varlık ve yeteneklere sahip olmak veyaonları taklit etmek ise kolay değildir. Başkalarınca kolaylıkla elde edilemeyen bu gibiyetenekler, temel yetenekler olarak adlandırılmaktadır. Temel yetenekler, işletmelerderekabet üstünlüğü sağlayabilecek varlık ve yetenekler sektörde değerli olarak kabuledilen, nadir olan, taklit edilemeyen veya edilmesi pahalı olan varlık ve yeteneklerdir.İşletmelerde rekabet üstünlüğü sağlayabilecek, en azından bir süre taklit edilemeyenvarlık ve yeteneklerine ?temel yetenekler? adı verilmektedir.İşletmeler, ancak temel yetenekleri aracılığıyla elde etmiş bulundukları rekabetüstünlüğünü sürdürebilir. Bu nedenle, rekabet üstünlüğünü sürdürebilmek, temelyeteneklerin bu özelliklerinin kaybedilmemesine ve daha fazla geliştirilmesine bağlıdır.Temel yeteneklerin sağlanması ve geliştirilmesinde önemli olan yönetimteknikleri arasında; toplam kalite yönetimi, değişim mühendisliği, kıyaslama, yenilikyönetimi ve dış kaynaklardan yararlanma gelmektedir. Bu yönetim tekniklerinin her biriişletmelerin hem sürdürülebilirliklerini sağlamaları hem de rakipleriyle aralarında farkyaratmaları bakımından önemlidir. Bu teknikler işletmelere; maliyet azaltımı, kâr vepazar payı artırımı, etkinlik ve verimlilik artırımı, hız kazanma, kaliteyi artırma, yenilikyaparak fark yaratma gibi ekonomik etkileriyle rekabet ortamında sürdürülebilirliklerinisağlamanın yanı sıra rekabet avantajı da sağlamaktadır.Anahtar kelimeler; sürdürülebilir rekabet üstünlüğü, temel yetenek, toplam kaliteyönetimi, kıyaslama, değişim mühendisliği, yenilik yönetimi ve dış kaynak kullanımı.
Özet (Çeviri)
Businesses have been operating and competing in the market by using theirassets and competence. Every business can have similar assets and competence.However, to have some assets and competence or imitating them is not easy. Thecompetence, obtained easily by others, is called core competence. Core competence,assets and the competence that can provide a competitive advantage in business are theones considered in the sector to be valuable, rare and, which can not be imitated or theirimitation is expensive. The competence and assets providing a competitive advantageand not being able to be imitated at least for a while are called as ?core competence?.Businesses could continue only the core competence acquired through thecompetitive advantage. Therefore, to sustain a competitive advantage depends on notlosing the properties of the competence and the development of the competence. Thetechniques of obtaining and developing the core competence are total qualitymanagement, reengineering, benchmarking, innovation management and outsourcing.Each of these management techniques is important to ensure the sustainability ofbusinesses and to be differentiated among their competitors. These techniques providethe sustainability of businesses by some economic effects such as cost reduction, profitand market share, increase of efficiency and productivity, speed increase, qualityimprovement and difference by the help of innovations, as well as providing acompetitive advantage.Key words; sustainable competitive advantage, core competence, total qualitymanagement, benchmarking, reengineering, innovation management and outsourcing.