İşletmelerde yenilik stratejilerinin pazarlama politikalarının oluşumuna etkilerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A study for the identification of the effects of innovation strategies in enterprises on the formation of marketing policies
  1. Tez No: 393114
  2. Yazar: EMEL CELEP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ZERENLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 752
Özet
Günümüzde zorlu rekabet koşullarının etkisiyle daha yoğun ve dinamik bir özellik kazanan pazarlarda değişim, işletmelerin tamamı ve özellikle örgütsel yapı için oldukça önemli bir kavram haline gelmiştir. Değişim kavramının doğasında ise yerine yenisini koymak, geliştirmek, yenilik yapmak kavramları mevcuttur. Buna bağlı olarak değişimin sağlanabilmesi için yeni ürünler, hizmetler, süreçler ve örgüt yapıları, müşteriyi işletme faaliyetlerinin merkezine almak ve müşteri memnuniyetini sağlamak işletmelerin pazarlama politikalarının başarısında kullanılan araçların başında gelmektedir. Yenilik, işletmelerin rekabetçi üstünlüğünün sürdürülebilir olmasında önemli bir unsur olarak ön plana çıkmaktadır. Alıcı ve satıcıların oluşturduğu pazarda satıcıların baskın olduğu bir piyasa ortamından, pazarların bir diğer ifadeyle tüketicilerin baskın ve etkin rol oynadığı piyasaya olan dönüşüm, daha kaliteli, daha ucuz, daha fazla çeşit ve daha hızlı hizmet beklentisinde olan tüketicileri memnun etmenin yolunun yenilikçi olmaktan geçmesine neden olmuştur. Yeniliğin sürekliliğini ve devamlılığını sağlamada örgüt kültürün ve yeniliğin işletme strateji ve politikalarının bir parçası haline gelmesinin etkili ve önemli olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde pazarlama kavramı ve gelişim aşamaları, modern-postmodern pazarlama yaklaşımları, pazarlamanın günümüz işletmeleri açısından önemi, faydaları ve değişen pazarlama karması unsurları ile ilgili literatür bilgilerine yer verilmiştir. İkinci bölümde yenilik kavramı ve benzer kavramlarla ilişkisi, yeniliğin stratejik önemi, yeniliğin kaynakları, yenilik türleri ve yenilik stratejileri ile ilgili teorik bilgiler sunularak yeniliğin yayılması ve yeniliğin önündeki engellerin giderilmesi ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde işletmelerde yenilik stratejileri ile pazarlama politikaları ilişkisi literatür bağlamında incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise KSO (Konya Sanayi Odası) veri tabanı kullanılarak, Bisküvi, Çikolata ve Şekerleme sektöründe faaliyette bulunan işletmelerde gerçekleştirilen bir saha araştırmasının metodolojisi ve çalışma sonucu elde edilen bilgiler aktarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, change in the markets, which gets more intense and dynamic due to the effects of challenging competition conditions, became a very important concept for all enterprises and especially for the organizational structure. The nature of the concept of change comprises the concepts of replacement, development and innovation. Correspondingly, main tools used to generate change for the success of marketing policies are providing new products, services, processes and organizational structures; putting customer in the center of the enterprise's activities and providing customer satisfaction. Innovation is an important element in the sustainability of competitive advantage of the enterprises. In the market composed of buyers and sellers the transformation of the market environment from seller-dominant to consumer-dominant, innovation determines the path for the satisfaction of customers who expects beter quality, cheaper prices, more options andfaster service. Making organizational culture and innovation parts of enterprise strategies and policies in order to provide sustainability of innovation, is considered important. In this context, first part of the study reviews the literature on the concept of marketing and its development processes, modern and postmodern marketing approaches, importance and benefits of marketing for the enterprises in today's world and the changing elements of marketing mix. Second part comprises theoretical information on the concept of innovation and its relation with similar concepts, strategic importance of innovation, sources of innovation, types of innovation and innovation strategies and also comprises information on the dissemination of innovation and elimination of the obstacles impeding innovation. Third part of the study analyses the relationship of innovation strategies in the enterprises and marketing policies within the context of the literature. In the fourth part of the study, methodology and results of the field research implemented to the enterprises from the sector of Biscuits, Chocolate and Sugar Confectionary which are registered to the database of Konya Chamber of Industry (KCI).