Rekabet üstünlüğüne yönelik etkili bir araç olarak sosyal sorumluluk uygulamalarının Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. örneğinde incelenmesi
Analysis of the social responsibility as an instrument for organisations to have a competitive advantage in case of Turkcell Communication Services
- Tez No: 162479
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMET GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
ÖZET Çağımızın rekabet ortamı ve sorgulayan tüketici yapısı örgütleri farkındalık yaratma adına değişime yöneltmektedir. Bu noktada örgüt yönetimleri gerek iç, gerekse dış çevresini oluşturan kişilerle iletişim içerisinde olmalı ve çevresindekilerin beklentileri, istekleri, nelere dikkat ettikleri gibi detayları değerlendirerek atılması gereken adımlara işlerlik kazandırmak adına girişimde bulunmalı ve rekabetüstü olma fırsatım yakalamalıdırlar. Rekabetüstü olma; örgütün başka rakiplere ihtiyaç duymaksızın, kendisinin de daha önce denemediği bir yenilik ve girişimle farklılık yaratması anlayışım ifade etmekte, bu paralelde de halkla ilişkilerin öneminden söz edilebilmektedir. Çünkü halkla ilişkiler çalışmaları; işgören-örgüt-toplum arasındaki ilişki ve iletişime yönelik olarak gerçekleştirilmekte ve örgütlerin rekabetüstü olmalarına ışık tutabilecek bir işleyiş göstermektedir. Örgüt yönetimleri halkla ilişkilerin becerisinden faydalanmaksızm hiçbir örgütsel girişimde tam bir basan sağlanamayacağım kabul etmelidir. Örgütler iç ve dış çevreyle bağlantılarım dinamik tutarak sürdürülebilir iletişime dayalı bir anlayışla hareket etmelidirler. Sürdürülebilir iletişim yaklaşımıyla örgüt yönetimleri gerek duyulan her türlü bilgiyi edinebilecekler ve olası problemlerin önüne geçebilme fırsatı yakalayabileceklerdir. Farklılaşma yolunda neler yapılabileceğinin gözlemlenebilmesi, beklentilerin karşılanabilmesi ve rekabette başarı sağlanabilmesi iletişimle gerçekleşecektir. Bu sayede toplumsal sosyal sorumluluğa yönelik açığı gözlemleyen örgütler; gerek farklılaşma yolunda, gerekse de rekabetüstü olabilmeye fırsat veren sosyal sorumluluk bilincinin gerekliliğini de anlamışlardır. Sosyal sorumluluk örgütlerin karar vermeden önce bu kararların kamu üzerinde yaratacağı etkilerin etraflı bir biçimde düşünülmesi, karar verme süresinde kişisel- kurumsal karar ve faaliyetlerin tüm sosyal sistem üzerinde yaratabileceği etkileri değerlendirme zorunluluğudur. Örgütler hissedarlarına, müşterilerine, çalışanlarına, çevrelerine ve toplumun geneline karşı sorumluluklarım, bu alanda geliştirilmiş yaklaşımlan kullanarak sergilemektedirler. Unutulmamalıdır ki, günümüzde halkla ilişkileri ve halkla ilişkilerle hayat bulan sosyal sorumluluğu değerlendirebilen örgütler, başarıyı yakalayabilecekler ve rekabetüstü olabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The competition and the consumers of the era, push the organisations to make changing in order to be different. At that point the managemant of the organisation should be in touch with their workers and customers in order to learn what they expects, what they wants and what effects their decision and their buying behaviour. By this way, the organisation can evaluate all details before taking any action and will get a chance to be different for being sur/petition. The sur/petition is trying to be different with a new ideas and activities as an organisation without need for any other competitors. At that point the importance of the public relations will be mentioned. Because the public relations works to create a reliable and long time relationship within workers, organisation and the society. With this duty, the public relations has an important role of being sur/petition for organisations. The managers of the organisation should accept that, they can not get any success without using public relations skills. The organisations should attend with a sustainable communication behaviour and should have a dynamic touch with their workers and their customers. With the approach of sustainable communication, the management of the organisation can get any information that they need and they can create an opportunity to get measures against the problems. In the way of being different, there is need for communications to analyse what the organisation can do, how they can meet expects and how can get the succsess in competition. With using the communication techniques the organisations was discover that there is a gap for a social responsibility, and also they understood that in order to be different and being sur/petition, there is need to have a social responsibility point of view as an organisation. Social responsibility is considering the impacts of the organisation's decisions on society and the envorenment before acting. Organisations activate the social responsiblity toward their shareholders, their customers, their workers and toward whole society with using the approaches of social responsibility. The managers should remember that, the success and being sur/petition will be possible with using public relations and knowing the responsibilities as an organisation.