Mock-documentary: Questioning of the factual discourse of documentary
Uydurma-belgesel (melgesel): Belgeselin gerçeklik söyleminin sorgulanması
- Tez No: 277620
- Danışmanlar: DR. BARIŞ ÇAKMUR, DR. ERSAN OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma uydurma belgesellerin (melgesellerin) belgeselle kurduğu ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Böylece uydurma belgesellerin (melgesellerin), belgesellerin gerçeklik söylemi üzerindeki olası etkisini ve bu tür filmlerin belgesele olan eleştirisini ele almayı amaçlamaktadır. Belgeselin gerçeklik söylemi belirli kodlar ve geleneklerden oluşur. Uydurma belgesel (melgesel), belgeselin kod ve geleneklerini taklit ederek tamamen uydurma ve genellikle absürd hikayeler anlatır. Bu bağlamda bu çalışma uydurma belgeselin, belgeselin popüler alt türleriyle olan ilişkisini ele almayı hedeflemektedir. Bu çalışma içerisinde uydurma belgeselin (melgeselin) erken örnekleri ile son on yılda yapılmış çağdaş örnekleri karşılaştırılmış ve uydurma belgeselin ilk dönemlerdeki eleştirel özelliklerinin, sonraki örneklerinde görülmediği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relation between mock-documentary and factual discourse of documentary. By factual discourse it is meant to documentary?s claim of representing reality. Within this respect, documentary has its own particular codes and conventions to construct its factual discourse. Mock-documentary, simulates these codes and conventions to create a fictional world. In this study, mock-documentary and its relationship with the most popular modes of documentary is examined. Within this study the earliest examples of mock-documentary and recent examples of the form are compared, and it is stated that with the recent examples of the form the critical approach of mock-documentary has been reduced.