Transgressive mockumentary as a critique of conventional filmmaking practices
Kalıplaşmış film yapım pratiklerinin bir eleştirisi olarak transgrasif mokümanter
- Tez No: 745936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS BEHLİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kurmaca anlatının ve belgesel tarzı anlatımın parodik bir birlikteliğinden oluşan mokümanter film, This is Spinal Tap adlı ikonik filmin ortaya çıkışıyla 1980'li yıllardan itibaren popülerleşmiştir. Birçok mokümanter örneği kanonik belgesel biçimlerinden yalnızca komedi unsuru olarak faydalanırken, birtakımı da mokümanterin melezliğini öz-düşünümsel stratejilere başvurarak eleştirel amaçlar için kullanır. Kimi eleştirel mokümanterler film yapımı kuralları ve kalıplarına karşı argümanlar sunmak adına öz-düşünümsel anlatımı araçsallaştırır. Bu mokümanterlerin karşı-sinemasal özellikleri, Transgresif Sinema Manifestosunun belirttiği karşı kültürel, şok edici ve mizahi anlatı, yapısalcılık ve kalıpçılık karşıtı anlatım, otorite karşıtı ve bağımsız üretim pratikleri gibi özelliklerle benzerlik gösterir. Transgresif teriminin disiplinlerarası kullanımı göz önünde bulundurulduğunda, bu tür eleştirel mokümanterlerin trangresif mokümanter olarak sınıflandırılması uygundur. Transgresif Sinema Manifestosu kural bozuculuk aracılığıyla özgürleştirici bir değişimi savunur. Kanonik biçim ve metinlerin sınırlarındaki karşı-uygulamalar aracılığıyla, öz-düşünümselliğin transgresif mokümanterlerde bir araç haline getirilmesi kalıplaşmış sinema pratiklerine dair bir eleştiri sunar. Bu eleştiri, kalıplaşmış pratiklerin illüzyonizmini ve ideolojik-duygusal dayatmalarını açığa çıkarma işlevi görür ve izleyicinin kalıplaşmış filme dair anlayışını dönüştürür.
Özet (Çeviri)
Mockumentary film is the parodic conjoint of fiction narrative with documentary-style narration, popularized since the 1980s with the release of the iconic This is Spinal Tap. While many mockumentaries take advantage of canonical documentary forms merely for comedic purposes, certain examples exploit their hybridism for critical purposes by the use of self-reflexive strategies. Certain critical mockumentaries instrumentalize the self-reflexive narration to indicate opponent statements about the filmmaking codes and conventions beyond the subversion of the canons. Counter-cinematic particularities of these mockumentaries share similarities with the transgressive characteristics indicated by the Cinema of Transgression Manifesto such as counter-cultural, shocking, and humorous narratives, anti-structuralist and anti-conventional narrations, and anti-authoritarian and independent filmmaking practices. Regarding the interdisciplinary use of the term transgressive, categorization of such critical mockumentaries as transgressive mockumentary is pertinent. Cinema of Transgression manifesto proposes a transformation through transgression that is liberating and transfiguring. Through parodical counter-practices on the margins of canonical forms and texts, the instrumentalization of self-reflexivity in transgressive mockumentaries raises a critique of conventional filmmaking practices. Their critique function as the unveiling of the illusionism and ideological and emotional imposition of conventional practices and is transformative for the spectator's understanding of conventional film.