An investigation of social competence and behavioral problems of 5-6 year-old children through peer preference, temperament and gender
5-6 yaş çocuklarında sosyal yetkinlik ve davranış sorunlarının akran kabulü, mizaç ve cinsiyet açısından incelenmesi
  1. Tez No: 277625
  2. Yazar: ÇAĞLA ÖNEREN ŞENDİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, 5- 6 yaş çocuklarının akranları tarafından tercih edilip edilmeme durumlarının, cinsiyetlerinin ve mizaç özelliklerinin sosyal yetkinlik ve davranış sorunlarını (kızgınlık- saldırganlık ve anksiyete- içedönüklük) farklılaştırıp farklılaştırmadığını ortaya koymaktır.Çocuğun akranları tarafından tercih edilip edilmediğini tespit etmek için çocuklara ?Resimli Sosyometri Ölçeği? uygulanmıştır. Öğretmenlerden ?Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme? ölçeğini araştırmaya katılan her bir çocuk için doldurmaları, ailelerden ise ?Çocuklar için Kısa Mizaç Ölçeği? ile çocuklarını değerlendirmeleri istenmi?tir.Çalışmanın katılımcılarını Ankara'daki özel bir okul öncesi eğitimi kurumundan 5- 6 yaşlarındaki 42 çocuk oluşturmaktadır.Bu çalışmanın sonucunda akranları tarafından daha çok tercih edilen, daha sebatkar ve sıcakkanlı olan çocukların daha yüksek sosyal yetkinlik becerisine sahip oldukları, tepkiselliği daha yüksek olan çocukların ise daha yüksek kızgınlık- saldırganlık içeren davranış sorunları gösterdikleri belirlenmiştir. Cinsiyetin isesosyal yetkinlik kızgınlık- saldırganlık veya anksiyete- içedönüklük davranış sorunlarından herhangi birini farklılaştırmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate differences in peer preference, gender and temperamental characteristics of 5 and 6 year old children on their social competence and behavioral problems. More specifically, the present study examined whether being boy or girl, being more preferred peer or less preferred and different temperamental characteristics differentiates children?s social competence, anger- aggression and anxiety withdrawal related behaviors.Peer preference was determined by the ?Picture Sociometry Scale? which was an implementation conducted with children. Teachers were asked to fill the ?Social Competence and Behavior Evaluation Scale? for each child participated in the study in their classrooms. Moreover, parents of children participated in the study were requested to complete ?Short Temperament Scale for Children?.The participants of this study consisted of 42 5- 6 year old children from one private pre- school in Ankara.Results of this study revealed that, children with higher peer preference showed more social competence. Moreover, children with higher persistence and approach as temperamental characteristics revealed higher social competence while children with higher reactivity as a temperamental characteristic had also higher anger- aggression behavioral problems. However, gender of children did not differentiate children?s social competence, anger- aggression and anxiety withdrawal related behaviors.