Basic changes in the Iranian Education System before and after Islamic Revolution
İslam Devrimi öncesi ve sonrası İran Eğitim Sistemi'nde temel değişimler
  1. Tez No: 277626
  2. Yazar: YASİN TAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, İran eğitim sisteminde gerçekleşen değişiklikleri incelemiştir. İslam Devrimi öncesi ve sonrası değişiklikler tezin temel temalardır. İran eğitim sisteminin reform hareketleri, modernleşmesi, batılılaşması, sekülerleşmesi, arındırılması ve İslamlaştırılması haricinde önemli şahsiyetlerin yorumları da açıklanmıştır. Ayrıca İran'ın modernite ve gelişiminin tarihsel olarak incelenmesinin yanı sıra, yöneten kesimin siyasi fikirlerinin İran'ın eğitim sistemini nasıl değiştirdiği ile ilgili reform hareketleri de anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the changes occurred in the Iranian education system. The changes occurred before and after the Islamic Revolution are main themes. Reform attempts, modernization, westernization, secularization, purification and Islamization of Iranian education system will be discussed along with comments of notable figures. The thesis will also trace the history of modernization and development of Iran as well as introducing political ideas of ruling elites how they defined projects to transform Iranian education system.