Workplace bullying: Its reflection upon organizational justice and organizational citizenship behavior perceptions among public sector employees
İşyerinde zorbalık: Kamu sektörü çalışanlarının örgütsel adalet ve örgütsel vatandaşlık davranışı algılamaları üzerindeki yansımaları
  1. Tez No: 277627
  2. Yazar: DENİZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA FERİHA AŞCIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, işyerinde zorbalık olaylarının; hem buna hedef olan hem de gözlemleyen çalışanların işlemsel adalet, dağıtım ve etkileşim adaleti olarak ortaya çıkan örgütsel adalet algılamaları üzerindeki etkilerini ve bununla beraber söz edilen aktörlerin örgütsel vatandaşlık davranışı sergilemelerindeki etkilerini incelemektedir. Bu amaçla, Ankara ve İzmir illerinde altı farklı kamu kuruluşu seçilmiştir.Toplamda 288 beyaz-yaka kamu çalışanı anketi doldurmuştur ve katılımcıların yaklaşık üçte biri kendisini son altı ay içerisinde işyerinde zorbalık davranışına maruz kaldığı yönünde etiketlemiştir. Bulgular hipotezlerde öne sürüldüğü gibi işyerinde zorbalık deneyiminin demografik değişkenlerin önemli etkisi kontrol edildikten sonra kamu çalışanlarının örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel adalet algılamaları üzerinde anlamlı etkisi olduğunu göstermiştir. Bununla beraber, bu kapsamda, zorbalık durumunun çalışanlar üzerindeki nihai etkileri kişinin hedef ve ya gözlemci olma sıfatına göre iki kola ayrılmış ve analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study intends to examine the influence of workplace bullying incidents on the organizational justice perceptions of targets a with the performance of organizational citizenship behavior. For this purpose, six different public institutions in Ankara and Izmir are selected.A total of 288 white-collar public employees filled out the questionnaire where one-third of the participants label themselves as being exposed to workplace bullying behavior in the last six months. As hypothesized, findings support the view that workplace bullying experience plays a significant negative role in organizational justice and citizenship behavior perceptions after controlling the significant effect of demographic variables. Besides, within this context, the ultimate effect of bullying on employees is bifurcated in terms of whether an individual has either target or by-stander status.