Turkish foreign policy: New concepts and reflections
Türk dış politikası: Yeni kavramlar ve yansımaları
  1. Tez No: 277630
  2. Yazar: GÜLBAHAR YELKEN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KİBAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye, Soğuk Savaş sonrası uluslararası sistemde dış politika pozisyonunu belirleme sürecinde. Uyum sürecinde, Türk dış politikası yeni kavram ve yeni perspektifler geliştiriyor. Tezin amacı, bu yeni kavramları, teorik temelleri ve politika belirleme sürecindeki yansımaları açısından analiz etmektir. Bu bağlamda, geleneksel Türk dış politikası, yeni dış politika trendi altında yatan sistemik faktörler, Stratejik Derinlik Doktrini ve yeni kavramsal araçlar bölümlerde ele alınmıştır. Türk dış politikası, henüz tam olarak test edilememiş ve sonuçları gözlenememiş bir yeni kavramsal ve teorik çerçeveye sahip. Bu tezde, literatüre bir katkı olarak, Türk dış politikasının yeni kavramları tanımlayıcı bir metodoloji ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has been in the process of taking its foreign policy position in the post-Cold War international schema. Through this process of adjustment, Turkish foreign policy has been developing new perspectives with new concepts. The objective of this thesis is to analyze these new concepts with its theoretical basics and reflections in policy formation. In this sense; traditional Turkish foreign policy, systemic changes behind the new foreign policy path, Strategic Depth Doctrine and new conceptual tools of Turkish foreign policy are the topics covered along the chapters. Turkish foreign policy has a new conceptual and theoretical frame, which could not be fully tested and ultimate policy results could not be observed. In this thesis, new concepts are analyzed as a contribution to Turkish Foreign Policy literature, within a descriptive methodology.