The process of regionalization in the Black Sea Area:1991-2010
Karadeniz Bölgesindeki bölgeselleşme süreci: 1991-2010
- Tez No: 277629
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez, Soğuk Savaş sonrası dönemde Karadeniz bölgesindeki bölgeselleşme sürecini incelemektedir. Bu tezde savunulan ana görüşe göre, Karadeniz'deki bölgeselleşme süreci bölge dışı, bölgesel ve bölge altı faktörlerden kaynaklanan baskılardan dolayı Karadeniz bölgesinin ?bölgesel toplum?dan ?kurumsallaşmış bölgesel bir rejim?e dönüşmesini sağlayamamakta ve bu durum Karadeniz'de bölgesel refah ve güvenlik ortamının oluşmasını engellemektedir. Ayrıca, tez Karadeniz bölgesindeki bölgeselleşme sürecini sınırlayan zorlukları incelemektedir.Tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriştir. İkinci bölüm analitik bir birim olarak bölge kavramını ve bölgesellşme sürecinin doğasını incelemektedir. Üçüncü bölüm, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünün Karadeniz bölgesindeki bölgeselleşme sürecindeki rolünü araştırırmaktadır. Dördüncü bölüm, bölgeslleşme sürecinde bölge dışı ve bölgesel düzeydeki başat aktörlerin farklı stratejilerinin yol açtığı kısıtlılıkları ele almaktadır. Beşinci bölüm, bölgeselleşme sürecinin bölge altı dinamiklerden kaynaklanan kısıtlılıklarını tartışmaktadır. Son bölüm sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the process of regionalization in the Black Sea region. The main argument of this thesis is that the process of regionalization in the Black Sea region has not transformed the region from the level of ?regional society? to the level of ?regional institutionalized community? due to the pressures of extra-regional, regional and sub-regional factors, and the present situation undermines the basis for regional security and prosperity. In addition, the thesis explores the obstacles that the process of regionalization in the Black Sea region faces.The thesis has six main chapters. The first chapter is the introduction. The second chapter touches upon the concept of region as an analytic unit and the nature of regionalization process. The third chapter explores the role of the Black Sea Economic Cooperation Organization in the regionalization process of the Black Sea region. The fourth chapter analyzes the limitations stemming from differing strategies of regional and extra-regional actors in the process of regionalization. The fifth chapter discusses the limitations stemming from sub-regional dynamics that the process of regionalization faces. The sixth chapter is the conclusion.