Anadolu İlk Tunç Çağı karbon 14 kronolojisi
Carbon 14 chronology of Anatolia in Early Bronze Age
- Tez No: 277638
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JAN KRZYSZTOF BERTRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 441
Özet
Burada sunulan çalışma, İlk Tunç Çağı yerleşmelerinde kazı yapan arkeologların topladıkları karbon 14 içeriği olan örneklerin, çeşitli labarotuvarlarda yapılan ölçümleri sonucu elde edilen tarihlemelerin karşılaştırılması ve topluca değerlendirilmesi sonucunda elde edilen sonuçları içeriyor. Bu sonuçlara göre elde edilen bulguların en önemlisi İlk Tunç Çağının tüm Anadolu yarımadası üzerinde yaklaşık olarak eş zamanlı olarak başladığı. İkinci önemli sonuç ise az sayıda arkeoloğun önerisinde olduğu gibi bu başlangıcın M.Ö. 3700/3400 yılları arasında bir yerlerde başlamış olabileceği. Bu başlangıç tarihi, genel kabul gören anadolu İlk Tunç Çağı başlangıç tarihi olan M.Ö. 3100/3000 tarihlerinden yaklaşık 500 yıl geride. Bir diğer sonuç ise doğal olarak erkene çekilen bu başlangıç tarihi ile birlikte ilk tunç çağı 1 evresinin yaklaşık olarak 800 yıl sürmüş olabileceği. İlk Tunç Çağı 2 evresi için söylenebilecek şey M.Ö. 2800-2400 yılları arasınada bu çağın yaşanmış olabileceği yönünde. Bu çalışma İlk Tunç Çağının başlangıç tarihi için değişik yaklaşımlar önerdiği gibi bitiş tarihi için de değişik yaklaşımlar öneriyor. Bu yaklaşım, İlk Tunç Çağı 3 evresinin, M.Ö. 2000 yılında bıçakla kesilmiş gibi sonlanmamış olabileceği yönünde. İlk Tunç Çağı'nın Anadolu'daki en erken bitiş tarihini M.Ö. 2300 ile Sos höyük veriyor. Yanısıra, İç Anadolu bölgesinde yer alan Çadır Höyük M.Ö. 1700 içlerine varabilecek sonuçlar üretiyor. Bu yüzden İlk Tunç Çağı başlangıç evresinin aksine, bitiş evresinin eş zamanlı olmayabileceği görülüyor. Burada bölgeler arası farklılıklardan çok yerleşimler arsındaki farklılıklardan söz etmek mümkün. Bu çalışma için söylenmesi gereken diğer bir şey de sözkonusu sonuçların elde edilmesinde, kazı başkanlarının veya bu tarihlemeleri yayımlayan arkeologların söz konusu örneklerin elde edildiği katmanlar üzerindeki belirlemelerin temel dayanak noktalarından bir tanesi olduğu.
Özet (Çeviri)
This study is a conclusion of radiocarbon datings which are depend on evaluations of archaeologists or scholars who publishes these datings. So it is very attached to observations of those scholars especially for determining sub-phases of samples which are dated. According to these datings, the radiocarbon story of Anatolian Early Bronze Age starts with a dating from Troia from 3760 cal. BC and ends with a dating from Çadırhöyük in 1630 cal. BC. Of course these dates are the lower and higher borders of the 68% probability band. As a result of assessments of all datings it can be said that the beginning of Early Broze Age in Anatolia is started equally more or less in every region at the same time interval that corresponds 3700/3400 BC and continued 800 years approximately. Although error deviation bands overlap onto each other, it is possible to say that the EB2 period of Anatolia ruled between 2800-2400 BC roughly. In this work it can be observed that the ending of the Early Bronze Age in Anatolia generally not ocured simultaneously. Sos Höyük for example in the East Anatolia for example, drawing a very special profile with an ending date 2300 BC for the Early Bronze Age. Some other sites giving results as late as nearly in 18th. and 17th. century BC. For the timing of the end of Early Bronze Age in Anatolia, it can be said that, inequality among the sites are more likely other than regions.