Resuloğlu Güneydoğu Höyüğü Demir Çağı seramiği
Iron Age pottery in the Southeast Mound of Resuloğlu
  1. Tez No: 737498
  2. Yazar: SILA NUR ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Hitit İmparatorluğu'nun sona ermesinden (yaklaşık MÖ 1190/1180) sonra başladığı kabul edilen Demir Çağı, Büyük İskender'in M.Ö. 330 yılındaki Anadolu fethiyle sonlandırılmaktadır. Yazılı kaynakların yeterli olmaması bu dönemin aydınlatılmasındaki temel problemler arasındadır. Bu noktada arkeolojik çalışmalarda en yoğun buluntu grubunu oluşturan çanak çömlekler ilk başvurulan malzemelerdir. Mümkün olduğu ölçüde desteklenen karbon analizleriyle gün geçtikçe Orta Anadolu'nun Demir Çağı kronolojisi aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Resuloğlu Güneydoğu Höyüğü'de son yıllarda gerek Eski Tunç Çağı gerek Demir Çağı verileriyle Orta-Kuzey Anadolu'nun kronolojik ve kültürel gelişimine katkıda bulunmaktadır. Bulunduğu coğrafyadaki Demir Çağı üzerine çalışmalar da son yıllarda oldukça artmıştır. Maruz kaldığı doğal tahribat sebebiyle Demir Çağı mimarisinin ve seramik geleneğinin tümü elde edilememektedir. Bu tez çalışmasında Kızılırmak kavsi içerisinde, Delice Vadisi'ne hakim konumda yer alan Resuloğlu Güneydoğu Höyüğü'nün I. Katına ait Demir Çağı çanak çömlek bulguları incelenmiştir. Kendi içerisinde mal, form ve bezeme tipleri belirlenerek veriler sağlanmıştır. Çoğunlukla mutfak kaplarından ve basit konut yaşamına ait seramik geleneği görülmüştür. Bölgede Demir Çağı kronolojisi ve seramik kültürüne ışık tutan çağdaş yerleşimlerle karşılaştırmalar yapılmıştır. Böylece Resuloğlu Güneydoğu Höyüğü'nün Demir Çağı evreleri ve bölgedeki etkileşimleri saptanmaya çalışılmıştır. Mimari veriler 30 m. uzunluğunda korunmuş sur yapısı ve basit konut yapılarından oluşmaktadır. Delice Vadisi'ne hakim konumda olan bu yerleşim Geç Demir Çağı'na ait karakol niteliğinde bir yerleşim modeline sahiptir. Nitekim karşılaştırması yapılan çanak çömlek parçaları da sıklıkla bölgenin Orta Demir Çağı sonu-Geç Demir Çağı çanak çömlek gelenekleriyle uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
The Iron Age, which is accepted to have started after the end of the Hittite Empire (approx. 1190/1180 BC), ends with the conquest of Anatolia by Alexander the Great in 330 BC. Insufficient written sources are among the main problems in clear up this period. At this point, pottery, which constitutes the most intense group of finds in archaeological studies, is the first reference material. The Iron Age chronology of Central Anatolia is being tried to be clarified day by day with carbon analyzes supported as much as possible. In recent years, Resuloğlu Southeast Mound has contributed to the chronological and cultural development of Central-North Anatolia with both the Old Bronze Age and the Iron Age data. Studies on the Iron Age in its geography have also increased considerably in recent years. All of the Iron Age architecture and ceramic tradition could not be obtained due to the natural destruction it was exposed to. In this thesis, Iron Age pottery finds belonging to Level I of Resuloğlu Southeast Mound, located in the Kızılırmak curve, overlooking Delice Valley, were investigated. The data were provided by determining the ware, form and decoration types within themselves. Mostly, the ceramic tradition of kitchen wares and simple residential life has been seen. Comparisons were made with contemporary settlements that shed light on the Iron Age chronology and ceramic culture in the region. Thus, the Iron Age phases of the Resuloğlu Southeast Mound and their interactions in the region were tried to be determined. Architectural data consists of a 30 m long preserved city wall and simple residential buildings. This settlement, which overlooking the Delice Valley, has a settlement model as a police station from the Late Iron Age. As a matter of fact, the sherds that were compared are often in consistency with the late Middle Iron Age-Late Iron Age pottery traditions of the region.