İlk Tunç Çağı ve Orta Tunç Çağı'nda Batı Anadolu'nun kültürel ve siyasal gelişimi
Cultural and political development of Western Anatolia in the Early and Middle Bronze Ages
- Tez No: 351561
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN EFE, PROF. DR. DOMİNİQUE BEYER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 425
Özet
İlk Tunç Çağı başından itibaren arkeolojik malzemenin gösterdiğine göre, Batı Anadolu'da kültürel ve siyasal açıdan yeni bir yapılanmanın söz konusu olma olasılığı büyüktür. Bu durum kendini özellikle yöresel bazı yeni çanak çömlek yayılım bölgelerinin ortaya çıkmasıyla hissettirir. Söz konusu bu yayılım bölgeleri belki de dolaylı olarak yerel siyasal güçlerin nüfus bölgelerini göstermektedir. İlk Tunç Çağı'nın gelişen evrelerinde, mimari ve arkeololik buluntular, daha da güçlenen yerel siyasi güçlerin ortaya çıkmaya başladığı ve bölgede buna paralel olarak şehirciliğe doğru giden bir gelişmenin söz konusu olduğu yönünde ipuçları vermektedir. Siyasal ve ekonomik yönden bu krallıkların giderek güçlenmesiyle bölgenin uzak bölgelerle olan kültürel ve ticari ilişkileri de birden bire yoğunluk kazanmıştır. İşte bu Batı Anadolu yerel krallıklarıyla Eski Hitit Dönemi başlarından itibaren Hitit metinlerinde sözü edilen Batı Anadolu ülkeleri arasında kültürel ve siyasal bir bağın bulunup bulunmadığı çözümlenmesi gereken en önemli sorunlardan biri olarak karşımızda durmaktadır.İşte bu çalışmada, yeni araştırmaların ışığında, Batı anadolu'da İlk Tunç Çağı başından itibaren Orta Tunç Çağı sonuna kadar söz konusu olan kültürel ve siyasal gelişim ele alınmış ve zamanla ortaya çıkan İlk Tunç Çağı krallıkları veya siyasal güçleriyle 2. Binyıl Batı Anadolu ülkeleri arasında nasıl bir ilişkinin olduğu, diğer bir deyişle, ?Hitit ülkeleri?nin bu İTÇ siyasal güçlerinin bir devamı olup olmadığı sorununa açıklık getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the evidence indicated by archeological material from the Early Bronze Age, it is highly possible that a new organization emerged in terms of cultural and political aspect in Western Anatolia. This becomes especially apparent by the emergence of local pottery distribution areas. They indicate, perhaps, the areas controlled by the local political powers indirectly. Architectur and archaelogical finds from the succeeding phases of the Early Bronze Age support the theory of the emergence of more dynamic local political powers and urbanism parallel to this development. The region increased its cultural and commercial relations with the far distant areas, as these kingdoms gained more and more political and economical power. One of the most critical problems awaiting here to be solved is if there is any relation between these local kingdoms and the west Anatolian ?lands? of the Second Millennium B.C. mentioned in the Hittite texts.In the light of the new reseach the thesis examines the cultural and political development of western Anatolia, from the beginnings up to the end of the Early Bronze Age and looks for possible answers to clarify what kind of a relation existed between the EBA kingdoms and the ?lands? of the 2nd Millennium Western Anatolia, in other words if the ?lands? are the succesors of the EBA local political powers.