Küllüoba İlk Tunç Çağı mimarisinin Batı Anadolu ve Ege dünyası içerisindeki yeri (Cilt I-Metin)
The place of the Küllüoba Early Bronze Age architecture in the Aegean and Western Anatolia
- Tez No: 287784
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN EFE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
Batı Anadolu İlk Tunç Çağı mimarlığı, Yakın Doğu Arkeolojisi'nin hakkında çok az bilgi sahibi olduğumuz önemli konularından biridir. Eskişehir yakınlarında yer alan Küllüoba'da 1996 yılından bu yana aralıksız olarak yapılmakta olan kazılar, konunun aydınlatılması yönünde önemli katkılarda bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar Küllüoba'da en azından Geç Kalkolitik Çağ'ın ortalarından İlk Tunç Çağı'nın sonlarına kadar hemen hemen kesintisiz yerleşildiğini göstermiştir. Kazının büyük oranda yatay olarak gerçekleştirilmesi, geniş alanlarda değişik evrelere ait genel yerleşim planlarının saptanmasını sağlamıştır.Bu tez ile Küllüoba İlk Tunç Çağı mimarisi ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır. Bu kapsamda önce, söz konusu mimarinin özellikleri ve zamanla nasıl bir gelişim izlediği konularında bilgiler verilmiştir; daha sonra da kullanılan yapı tekniklerinin, genel yerleşim dokusu ve ev planlarının Batı Anadolu ve Ege Dünyası'ndaki çağdaş merkezlerle karşılaştırılması sonucu, Küllüoba İlk Tunç Çağı mimarisinin söz konusu bölge içindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Böylece bu çalışma ile Batı Anadolu'da, hakkında çok az bilgi sahibi olduğumuz İlk Tunç Çağı genel yerleşim dokusu ve ev planlarının ortaya çıkarılmasının yanında, mimaride yöresel özelliklerin saptanmasına da önemli katkılarda bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Early Bronze Age architecture of western Anatolia is one of the topics of which we know very little. The excavations which have been carrying on uninterrupted since 1996 at Küllüoba which is situated near Eskişehir, have contributed greatly to shedding more light on the subject. The investigations conducted at the site have yielded a sequence stretching from the Late Chalcolithic Period up to the end of the Early Bronze Age. General architectural layouts of the settlement phases could be established due to the work carried out horizontally in large areas.The thesis submitted here deals with, in full detail, the Early Bronze Age architecture of Küllüoba. Firstly, its characteristics and the developmental phases have been examined. Secondly, its place in the West Anatolian and Aegean EBA has been determined by comparing the construction techniques used, general settlement patterns and house types with those of the contemporary sites in these regions. Thus, this study makes an important contribution, not only to the determination of the general settlement patterns and house types, of which we know very little, but also to the establishment of local characteristics of architecture as well.