A proposal for the preservation and integrated presentation of archaeological and natural resources in the case of METU campus area
Arkeolojık ve doğal değerlerin korunması ve bütünleşik sunumu için ODTÜ kampus alanı örneği?nde bir uygulama önerisi
  1. Tez No: 277639
  2. Yazar: LATİFE SEMA BAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÇİN İLGEZDİ-BERTRAM, YRD. DOÇ. DR. JAN-K BERTRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Arkeolojik kaynakların uygun ve yeterli bir biçimde sunumu Türkiye'de halen gelişmekte olan bir konudur. Bu konu kapsamındaki eğitsel değerler ve kaygılar, kabül görmeye, yaygınca tanınmaya ve daha çok uygulamaya ihityaç duymaktadır. Aynı durum doğal kaynakların yönetiminde de geçerlidir. Oysaki arkeolojik ve doğal kaynakların uygun ve yeterli bir biçimde halka sunumu ve halkın bu kaynaklar hakkında eğitimi, bu kaynakların korunması için kritik bir önem taşımaktadır. Ayrıca, arkeolojik kaynakları bulunduğu doğal çevre çerçevesinde değerlendiren, bütüncül bir yaklaşım, kaynakların sürdürülebilirliği, daha iyi yorumlanması ve koruması için gereklidir.Bu bağlamda, bu tez, ODTÜ Kampus Alanı (Ankara, Türkiye) içerisinde yer alan arkeolojik ve doğal kaynakların bütünsel bir sunumu için bir uygulama, bir parkur sistemi önermektedir. Böylelikle, yeterli bir yorumlama ve toplumun da eğitimiyle bilinçlenme artırılarak, bu kaynakların korunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of presentation of archaeological resources is still a developing concept in Turkey. The concepts of educational value and concern, needs a more common recognition and more practice in this context. The same statement goes for the management of natural resources. However, proper public presentation of archaeological and natural resources and public education in those is crucial for the protection of these resources. Moreover, an integrated presentation, approaching the archaeological resources within their natural environment, is required for sustainability, a better preservation and interpretation of the resources.In this sense, this thesis proposes an application; a trail system for the integrated presentation of the archaeological and natural resources in the case of METU Campus Area in Ankara, Turkey. In this way, it aims to ensure the preservation of the resources by raising awareness through good interpretation and education.