Turkey's energy strategy and development of Ceyhan as an energy hub
Türkiye?nin enerji stratejisi ve Ceyhan?ın bir enerji terminali olarak gelişimi
  1. Tez No: 277666
  2. Yazar: DENİZ DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA BENLİ ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
  12. Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezin konusu Türkiyenin bir enerji merkezi olma politikasını incelemektir. Bu bağlamda dünyadaki petrol ve doğal gaz rezervlerinin üçte ikisine yakın olduğundan Türkiye'nin büyük bir coğrafi avantajı vardır ve bu çalışmanın amacı bu avantajı kullanmak için bugüne kadar atılan adımları incelemektir. Bu nedenle Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Rusya gibi diğer aktörlere nazaran görece zayıflıkları ve Türk Politikasının, jeopolitik avantaj, Hazar Bölgesinin bağımsızlıklarını yeni kazanan devletleri ile olan etnik bağ ve Kerkük Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı, Bakü Tiflis Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı, Ceyhan Terminali, Bakü Tiflis Erzurum doğal gaz boru hattı gibi halihazırda var olan teknik altyapısından kaynaklanan avantajları tartışılmıştır. Dolayısıyla bu çalışma var olan ve planlanan projeler sayesinde Ceyhan'ın bir enerji merkezi olarak geliştirilmesi hedefinin gerçekçi bir hedef olduğunu ve Samsun Ceyhan ham petrol boru hattının inşa edilmesi ile birlikte Ceyhan'ın bir enerji merkezi olma potansiyelinin artacağını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the Turkish policy of being an energy hub. Within this context Turkey, as it is geographically very close to the two thirds of the world?s proven oil and natural gas reserves, has a very big advantage to manage its location and the purpose of this study is to discuss the measures taken to utilize this advantage. Therefore relative weakness of Turkey in comparison to the other actors like Russia, the USA or the EU and the strengths of the Turkish policy like the geopolitical advantage, the ethnic link between Turkey and the newly independent states of the Caspian and the already existing infrastructure for the transportation of oil and natural gas like Kirkuk-Yumurtalık Pipeline, Baku Tblisi Ceyhan Oil Pipeline, Ceyhan Terminal, and Baku Tblisi Erzurum Natural Gas Pipeline are discussed. With this respect, this study argues that, as a result of the existing and planned projects, Ceyhan?s claim to become a hub is a realistic objective and in addition to BTC and Kirkuk-Yumurtalık Pipeline, the realization of Samsun-Ceyhan Pipeline will increase Ceyhan?s potential as an energy hub.