Reading motivation in l1 and l2 and their relationship with l2 reading achievement
Anadilde ve ikinci dilde okuma motivasyonu ve bunların ikinci dilde okuma başarısı ile ilişkisi
- Tez No: 277670
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ENGİNARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada Ankara'daki özel bir üniversitenin hazırlık okulu öğrencilerinin okuma motivasyonları incelendi. İlk olarak, ilgili literatürden uyarlanan bir ölçek kullanarak Türkçede ve İngilizcede okuma motivasyonunu oluşturan faktörler araştırıldı. Daha sonra, anadil ve ikinci dil okuma motivasyonu arasındaki ilişki incelendi. Anadilde okuma motivasyonu ve ikinci dilde okuma motivasyonu ile ikinci dilde okuma başarısı arasında ilişki ayrı ayrı incelendi. Okuma motivasyonunun yapısına ek olarak, öğrencilerin okumak için tercih ettikleri metinler ve okuma davranışları (ne sıklıkta, ne kadar süre ile ve kaç sayfa okudukları) da incelemeye dahil edildi. Son olarak, bazı hazırlık okulu okutmalarının ve öğrencilerinin okuma motivasyonu ve bunu etkileyen etkenler hakkındaki algıları irdelendi.Bahsedilen araştırma sorularını yanıtlayabilmek için anket ve yüz yüze mülakatlar yardımıyla hem nicel hem de nitel türde veri toplandı. Öğrencilerden 172'si alt-orta ve 101'i üst-orta seviyeden olmak üzere toplam 273 adet ölçek toplandı. Buna ek olarak, 15 okutman ve 8 öğrenci ile yüz yüze mülakat yapıldı.Bulgular anadilde ve ikinci dilde okuma motivasyonu arasında düşük düzeyde de olsa bir ilişki olduğunu gösterdi. Anadilde okuma motivasyonunun ikinci dilde okuma başarısına anlamlı bir katkısının olmadığı görüldü. Fakat, ikinci dilde okuma motivasyonu ve okuma davranışlarının ikinci dilde okuma başarısına anlamlı bir katkısının olduğu tespit edildi. Bu değişkenler arasında endişe değişkeni alt-orta seviyede anlamlı bir faktörken, üst-orta seviyede rahatlık değişkeni anlamlı bir faktör olarak bulundu. Tercih edilen metinler arasında interaktif metinler ile ikinci dilde okuma başarısı arasında pozitif bir bağıntı görüldü. Son olarak, öğrencilerin İngilizce okurken harcadıkları zamanın da anlamlı bir faktör olduğu tespit edildi. Ölçek aracılığıyla toplanan veri dışında, okutman ve öğrencilerle yapılan yüz yüze görüşmeler sınıfa özel motivasyon değişkenleri ve öğrencilerin aile ve eğitim geçmişleri gibi başka birçok etkenin de öğrencilerin okuma motivasyon ve okuma başarılarını etkilediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, reading motivations of university students enrolled in the preparatory school of a private university in Ankara were investigated. Firstly, the factors that constitute the reading motivation in Turkish and English were explored using a questionnaire which was adapted from the related literature. Then, the relationship between L1 reading motivation and L2 reading motivation was investigated. Next, the relationship between L1 and L2 reading motivation and L2 reading achievement was analyzed separately. In addition to the nature of reading motivation, students? text selections and reading habits (how often, how long and how many pages they read) were included in the analysis. Finally, preparatory school instructors? and students? perceptions of reading motivation and the factors influencing it were scrutinized.In order to address the issues stated above, both qualitative and quantitative data were collected with the help of a questionnaire and semi-structured face-to-face interviews. A total of 273 questionnaires were collected from the students in two instruction levels. In addition, fifteen teachers and eight students were interviewed.The findings indicated that there is a slight relationship between L1 reading motivation and l2 reading motivation. Secondly, L1 reading motivation and behaviors made no significant contribution to L2 reading achievement. However, L2 reading motivation and behaviors were found to be significant contributors of L2 reading achievement. Among these, while the factor anxiety was found to be a significant factor in pre-intermediate level and the factor comfort was the significant factor in the upper-intermediate level. Among the text selections, students prefer to read, transactional texts had a positive correlation with L2 reading achievement. Finally, time students spend reading in English was found to be a significant contributor. Apart from the questionnaire data, the teacher interviews revealed that several other factors affect students? reading motivation and their reading comprehension such as the classroom-specific motivational variables and the family and educational backgrounds of the students.