Spatial-temporal fixes and hegemonic transitions in the historical capitalism
Tarihsel kapitalizmde uzamsal-zamansal düzenlemeler ve hegemonik dönüşümler
  1. Tez No: 277682
  2. Yazar: SUAT TAŞKESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TAYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, tarihsel kapitalizmi, kendi tarihi bağlamında analiz etmektedir. Sermaye birikimi çevrimleri, hegemonik dönüşümler ve bunların birbirlerine bağlı yapıları tartışılacaktır. Bu tez içerisinde ayrıca sermaye birikimi çevrimleri, hegemonik dönüşümlerin nedenleri ve etkileri incelenecek ve bunların nasıl ve neden ortaya çıktıkları, bu sermaye birikimi çevrimleri, hegemonik dönüşümlerin ortaya çıkaran belirleyici unsurlar ve bu unsurların süreci neden ve nasıl etkiledikleri gibi sorulara yanıtlar aranacaktır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı geçmişteki ve günümüzdeki sermaye birikimi çevrimlerini ve hegemonik değişimleri inceleyerek tarihsel kapitalizmin tam bir fotoğrafını almaktır. Böylece tarihsel kapitalizm ve onun evrimsel yapısının açıklanması yanında günümüz uluslar arası ilişkiler alanındaki gelişmelerinde açıklanma olanağı doğmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the historical capitalism in a historical context. Accumulation cycles, hegemonic transitions, and their interrelated structures in the historical capitalism will be discussed alongside inspired prose, and completed final drafts. The thesis will also trace the causes and effects of accumulation cycles and hegemonic transitions and will seek to answer questions such as how and why those cycles and transitions ocur, what are the determinants and how and why those determinants effect those processess, Thus, the purpose of this study is to obtain a full perspective of the historical capitalism by analyzing past and present accumulation cycles and hegemonic shifts respectively to provide basis for explaining not only incessant cycles and transitions of the historical capitalism but also current developments in International Relations.