The effect of instruction with concrete models on eighth grade students' probability achievement and attitudes toward probability
Somut modellerle öğretimin 8. sınıf öğrencilerinin olasılık başarısına ve olasılığa yönelik tutumlarına etkisi
  1. Tez No: 277681
  2. Yazar: FATMAGÜL YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFURE BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çalışmanın ana amacı somut modellerle öğretimin 8. sınıf öğrencilerinin olasılık başarısına ve olasılığa yönelik tutumlarına etkisini araştırmaktı. Diğer amacı ise, öğrencilerin somut modellerle öğretim hakkında görüşlerini araştırmaktı. Çalışma, İç Anadolu Bölgesi'ndeki bir büyük şehirde bulunan bir özel ilköğretim okulunda 12 sekizinci sınıf öğrencisiyle yapılmıştır. Nicel ve nitel araştırma desenlerinin ikisi de kullanılmıştır. Veileri toplamak için olasılık başarı testi ve olasılığa yönelik tutum ölçeği uygulanmıştır. Uygulama öğrencilerin matematik öğretmeni tarafından haftada 4 saat olmak üzere 4 haftada yapılmıştır. Verileri analiz etmek için Friedman ve Wilcoxon testleri kullanılmıştır. Ayrıca, 11 öğrenci ile somut modellerle işlenen dersler hakkında görüşlerini araştırmak için görüşme yapılmıştır.Somut modellere olasılık dersine katılan 8. sınıf öğrencilerinin olasılık başarısında 3 zaman periyodu arasında (uygulamadan önce, uygulamadan hemen sonra, belirli bir zaman sonra) istatistiksel olarak anlamlı bir değişim bulunmuştur. Diğer bir deyişle, öğrencilerin olasılık başarısında uygulama öncesinden uygulamanın hemen sonrasına ve uygulama öncesinden uygulamadan belirli bir zaman sonrasına kadar olan zamanda istatistiksel olarak anlamlı olumlu yönde bir değişim olduğu bulunmuştur. Ayrıca, uygulamanın hemen sonrasından uygulamadan belirli bir zaman sonrasına öğrencilerin olasılık başarısında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuçlar öğrencilerin olasılığa yönelik tutumlarında 3 zaman periyodu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim olmadığını da göstermiştir. Ayrıca, görüşmenin bulgularına göre, çoğu öğrencinin somut modellerle öğretimin bilişsel süreçleri üzerinde ve somut modellere ve olasılık derslerine yönelik tutumları üzerinde olumlu etkileri olduğunu düşündükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study was to investigate the effect of instruction with concrete models on eighth grade students? probability achievement and attitudes toward probability. Another aim was to examine students? views about instruction with concrete models. The study was conducted in a private school in a big city in Central Anatolia Region with 12 eighth grade students. Both quantitative and qualitative research designs were used. The treatment was applied by the mathematics teacher for 4 hours per week throughout 4 weeks. Probability Achievement Test and Probability Attitude Scale were administered to collect data. In order to analyze the data, Friedman and Wilcoxon tests were used. Also, the interview was carried out with 11 students to determine their views about the instruction.It was found that there was a statistically significant change in probability achievement of eighth grade students participated in the instruction with concrete models across three time periods. In other words, it was found that there were statistically significant positive changes in students? probability achievement from pre-intervention through post-intervention and from pre-intervention through follow-up. It was also found that there was no statistically significant change in students? probability achievement from post-intervention through follow-up. The results also revealed that there was no statistically significant change in students? attitudes toward probability across three time periods. Moreover, according to findings of the interview it was determined that most of the students had positive views about the effects of instruction with concrete models on their cognitive processes and on their attitudes toward concrete models and probability lessons.