The relation between mother-daughter relationship and daughter's well-being
Anne-kız ilişkisi ile kızın iyi olma durumu arasındaki ilişki
  1. Tez No: 277683
  2. Yazar: SELİN ONAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma anne kız ilişkisi ile kızın yaşam doyumu ve benlik saygısı göz önünde tutularak iyi olma hali arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlamaktadır. Örneklem, Ankara ve Kırşehir' den yaş ortalması 21.62 (SD= 2.35) olan 426 kız üniversite öğrencisinden oluşmaktadır.Bu çalışmada kullanılan ölçekler Anne-Yetişkin Kız Ölçeği (Rastogi, 1995), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (Rosenberg, 1965) ve Yaşam Doyum Ölçekleridir (Diener, Emmons, Larsen, & Griffin, 1985). Anne-Yetişkin Kız Ölçeği (Rastogi, 1995), anne ile kızı arasındaki şu andaki ilişkiyi ölçmeyi amaçlamaktadır. Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (Rosenberg, 1965) bireyin benlik saygısını ölçmeyi amaçlarken, Yaşam Doyum Ölçeği (Diener, Emmons, Larsen, and Griffin, 1985) bireyin yaşam doyumunu ölçmek için kullanılmıştır.Anne kız ilişkisi ölçeğinin alt ölçekleri (bağlılık, karşılıklı bağlılık ve hiyerarşiden kaynaklanan saygı)ile iyi olma halinin iki bileşeni olan yaşam doyum ve benlik saygısı arasındaki ilişkiyi ölçmek için kanonik korelasyon kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları; anne-kız ilişkisinin üç bileşeni ile (bağlılık, karşılıklı bağlılık ve hiyerarşiden kaynaklanan saygı) iyi olma halinin iki bileşeniyle (benlik saygısı, yaşam doyum) ilişkili bulunmuştur. Başka bir deyişle anne kız ilişkisi yaşam doyum ve özsaygı ile olumlu yönde ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the relation of mother daughter relationship to well- being of the daughters with respect to self-esteem and life satisfaction. The sample was consisting of 426 female university students from Ankara and Kırşehir with a mean age of 21.62 (SD= 2.35). The scales which were used in that study are Adult Daughter Questionnaire (MAD) (Rastogi, 1995), The Rosenberg Self-Esteem Scale (Rosenberg, 1965), The Satisfaction with Life Scale (SWLS) (Diener, Emmons, Larsen, & Griffin, 1985). Adult Daughter Questionnaire (MAD) (Rastogi, 1995) has been used to measure the current mother-daughter relationship. The Rosenberg Self-Esteem Scale (Rosenberg, 1965) has been used to measure global self esteem, and The Satisfaction with Life Scale (SWLS) (Diener, Emmons, Larsen, and Griffin, 1985) has been used to measure the global life satisfaction.The canonical correlation analysis was utilized to examine the relationships between the mother daughter questionnaire?s subscales ( connectedness, interdependency and trust in hierarchy) and the two indicators of well being namely life satisfaction and self-esteem. The results of the study showed that the three indicators of the mother-daughter relationship (connectedness, interdependency, and trust in hierarchy) and the two indicators of well being (self-esteem and life satisfaction) were interrelated. In other words mother daughter relationship is positively related to life satisfaction and self esteem of the daughters.